İmbat Madencilik’te direniş!

İmbat Madencilik’te direniş!

Manisa Soma’daki İmbat Madencilik işçileri son iki aydır yoğunlaşan baskı, mobbing ve idari cezalar nedeniyle eyleme başladı. Gece boyu süren eylem Bağımsız Maden İş Sendikası Ege temsilciliği’nin ‘eylemi sürdürecekleri, gerekirse ailelerini de katıp direnecekleri’ şeklindeki açıklamasıyla bir sonraki güne ertelendi.

İşçiler, yemek ve tuvalet molalarının bile dakikalarla hesaplandığını, maden ocağından 2 dakika erken çıkmaları durumunda yevmiyeden kesme cezalarının verildiğini belirten işçiler maden sahasını terketmeyerek yöneticilerle görüşmek istedi. 

Bir sonraki vardiyaya gelen işçilerin de katılımıyla artan kitle, yönetimin görüşmeye yanaşmaması nedeniyle eyleme devam etti.

Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, partilerin ilçe başkanları ve sendika temsilcileri arabulucu olarak maden sahasına gittiler ancak sorun çözülmedi.

Bağımsız Maden İş Sendikası twitter hesabından, “İmbat Madencilik’te tek vardiya bin 500 madenci baskıya, mobbinge ve yevmiye cezalarına karşı maden içinde bekliyor. Maden yönetiminin yanlarına gelmesini bekliyorlar. İmbat yönetimi bazı idari yöneticilerinin, amirlerinin işçilere yaklaşımını gözden geçirilmelidir. İşçiler arasındaki kültürel farklılıkları, hassasiyetleri kaşıyan davranışlarda bulunan amirler görevden alınmalı, işçilerin taleplerine özen gösterilmeli, diyalogla sorun ivedilikle çözülmelidir” duyurusu yapıldı.

Bağımsız Maden-İş, İmbat işçisinin haklı taleplerinin sonuna kadar arkasındadır. Sendika yöneticilerinden Gökay Çakar da bu doğrultuda açıklamada bulundu.

Polis ve jandarmanın engelleme çabalarına rağmen eylem gece saatlerine kadar sürdü. 

Gece 01.00 sularında, İmbat Madencilik işçisi ve Bağımsız Maden İş Ege Şube Başkanı Onur Köse eylemlerinin devam edeceğini belirterek şunları söyledi: “Yarın yönetimle görüşmek üzere ayrılıyoruz. Ayrımcılık yapmaya devam edeceklerse hepimize çıkış verecekler! Sarı sendikacıları da şirketi de uyardık! Gerekirse ailelerimizi de katıp direneceğiz!”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar