İnşaat-İş Eneray Yapı önünde eylem başlattı!

İnşaat-İş Eneray Yapı önünde eylem başlattı!

Ana firmaların TOKİ ve Eneray Yapı olduğu Antalya/Manavgat 222 TOKİ şantiyesinde çalışırken ücret hakları gasbedilip, sigortaları eksik yatırılan İnşaat-İş üyesi işçilerin Eneray’ın Ankara’daki genel merkezi önündeki eylemleri başladı

Antalya Manavgat’ta TOKİ, Eneray Yapı ve 3El Mühendislik işbirliğinde inşa edilen 222 TOKİ konutları şantiyesinde taşeron firma Fansa Yapı bünyesinde çalışan İnşaat-İş üyesi 14 işçinin ödenmeyen ücretleri ve eksik yatırılan sigorta primleri için bugün ana firma konumundaki Eneray Yapı’nın Ankara’daki genel merkezi önünde direniş başladı.

İşçilerle yazılı sözleşmeyi her defasında öteleyen inşaat patronları, sözlü olarak taahhüt ettikleri miktarı ödemedi. İşçilerin firmalardan 50 bin lira alacağı var. Üstüne bir de sigortaları 10 gün erken sonlandırıldı. Bu duruma her itiraz edişlerinde karşılarına “yazılı sözleşmeniz yok” gerekçesi getirildi. Daha önce şantiyede iş bırakan işçiler, “ödemeyi yapacağız” denilince tekrar işbaşı yapmış, fakat ödeme yapılmayınca beton dökme işini engelleyerek bir kez daha haklarını istemişti. Buna karşı patron temsilcileri işçileri jandarmayla tehdit etmişti.

Son olarak İnşaat-İş Sendikası işçilerin hakları için Eneray’ın Ankara’daki genel merkezi önünde eylem yapacaklarını açıklamış, sorun çözülmezse eylemi TOKİ Genel Merkezi önünde taşıyacaklarını belirtmişlerdi.

İnşaat-İş açıkladığı gibi saat 13:00’te Eneray Yapı önünde eylemi başlattı. “Tüm haklarımızı alıncaya kadar direneceğiz” pankartının açıldığı eylemde, şirket yetkililerinin binayı terkettiği belirtilerek, “Nereye giderseniz gidin! Hakkımızı alıncaya kadar Ankara’yı terketmeyeceğiz. Burada, 3El Mühendislik ve TOKİ önünde hakkımız olanı alıncaya kadar eylemde olacağız!” diye belirtildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar