İnşaat patronları, fazla mesai ya da 45 saatlik çalışma gününe bile yabancı!

İnşaat patronları, fazla mesai ya da 45 saatlik çalışma gününe bile yabancı!

Etlik Entegre Sağlık Kompleksi şantiyesinde çalışan İnşaat-İş üyesi işçilerin ihbar hakkını gasbeden Türkerler Holding’e de diğer inşaat patronlarına da 45 saatlik işgünü, fazla mesai ve diğer yasal haklar yabancı! İnşaat-İş üyesi işçiler yeni bir hak için değil, bu yasal hakları için Türkerler Holding önünde direnişteler. Polis de yasaları ihlal edenlere değil her zaman olduğu gibi hakkını isteyene “müdahale” ediyor!

Yüklenici firmanın Gama-Türkerler Holding ortaklığı olan Etlik Entegre Sağlık Kampüsü projesinde taşeron firma ISIMAS bünyesinde çalışan İnşaat-İş üyesi işçiler, kötü çalışma koşulları, sağlıksız yemekler, sigorta primlerinin yatırılmaması, belirtilen ücretin tam ödenmemesi ve mesailerin sayılmaması gibi koşullar nedeniyle işten ayrıldıklarını belirttiler.

Yasal hakları olan ihbar sürelerini işleme koyan firma, bu arada yapılan görüşmelerde oyalayıcı bir tutum içinde oldu ve işçilerin mesai ve diğer haklarını ödememe ısrarını sürdürdü. İhbar haklarını kullanan işçilerin bir dakikalık gecikmelerini bile bahane ederek, süreklileşmiş şekilde sorun çıkarmaya başladı.

Bunun üzerine ihbar süreleri dolduğu halde haklarını alamayan işçiler, örgütlü oldukları İnşaat-İş Sendikası’yla birlikte 20 Aralık’ta Türkerler Holding’in Ankara’daki Mahall AVM’de bulunan merkez bürosu önünde eyleme başladı. Özel güvenlikçilerin saldırısı ve polis tehditleriyle eylemleri engellenmeye çalışılsa da sonuçta patron tarafı geri adım atarak işçilerin fazla mesailerini, tazminat haklarını, AGİ ve diğer alacaklarını ödedi.

Bu arada ihbar süresinin dolmasına yaklaşık bir haftalık süre kalan diğer grup işçiyle görüşmeler devam etti. Türkerler temsilcisi işçilerin süre dolana kadar şantiye yatakhanesinde kalacaklarını belirtmesine ve bu arada alacaklarının hesaplanacağını söylemesine rağmen işçiler dün itibariyle yatakhaneden çıkarıldı.

Verilen sözlerin tutulmaması üzerine bugün Türkerler’in Levent’teki İstanbul şubesi önünde eylem başlatıldı.

İnşaat patronları, kuralsızlığın kural olduğu işkolunda 45 saatlik işgününe, bunun üzerindeki çalışmaların fazla mesai olduğuna hayli yabancı oldukları için (!) bu talebi karşılamaya burda da yanaşmadılar. Gün içinde yapılan çeşitli görüşmelerde patronların işçilerin değil yeni bir hak kazanmalarına yasal haklarını kullanmak istemelerine bile tahammül göstermedikleri bir kez daha görüldü.

Bu tutum üzerine işçiler bina önünde pankart açarak başlattıkları direnişi, kapının önünde oturma eylemine dönüştürdü. Polis saldırarak eylemi engellemeye çalıştı, işçileri darbederek kapıdan uzaklaştırdı, fakat gözaltına almadı.

İnşaat-İş yönetici ve üyeleri şirketin yasal haklarını gasbettiğini, mesailerin üzerine çökmeye çalıştığını, buna izin vermeyeceklerini yaptıkları ajitasyon konuşmalarıyla dile getirdi. “Onların serveti bizden çaldıklarıdır” vurgularıyla patronların alenen hırsızlık yaptıklarını yineledi.

Direniş yarın dost sendikaların dayanışmalarıyla devam edecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar