İnsan Ruhunun Haritası

İnsan Ruhunun Haritası

Ahmet Ümit beğendiklerini paylaşıyor, kitap eleştirilerine, yazarlara, karakterlere, türlere ve dönemlere önem veriyor. Kitapta Ahmet Ümit’in otuz yazısı üç ayrı bölümde toplanmış. Yazıların ana ekseni elbette edebiyat ve polisiye.

Ahmet Ümit

Ahmet Ümit’in etkilendiği yazarları ve onların eserlerini anlattığı kitabını okudum. Epey aforizma barındıran bu kitap Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap ve Yeni Binyıl Kitap eklerinde yayınlanmış yazıları bir toplama denemesi olmuş.

Ahmet Ümit beğendiklerini paylaşıyor, kitap eleştirilerine, yazarlara, karakterlere, türlere ve dönemlere önem veriyor.

Kitapta Ahmet Ümit’in otuz yazısı üç ayrı bölümde toplanmış. Yazıların ana ekseni elbette edebiyat ve polisiye. Ve bunu edebi eserleriyle buluşturan yazarlar.

Suç sadece suç değildir. Ardında insan, mekan ve toplum vardır.

Daha önce okumadığınız bir yazarla karşılaşıp okuma listesinize bu kitap sayesinde yeni bir kitap ekleyebilirsiniz. Kitabı edinecek olacaklar için belirteyim, edebiyat ve polisiye tarihine zevkli ve düşündürücü bir yolculuk okurları bekliyor.

Ahmet Ümit kitabı üç bölüm halinde sunuyor okuyuculara. İlk bölümde kendi yorum ve yaşanmışlıklarıyla insan ruhuna değiniyor. Ruhun var olup olmadığını kendi içinde tartışarak başlıyor yazısına ve devam ediyor küçük öyküleriyle. Yaşadıklarından örnekler vererek açıklıyor insan ruhunun gelişimini.

İkinci ve üçüncü bölümlerde ise tanınmış yazar ve şairlerin iç dünyalarını aydınlatıyor. Yazarların kişilikleri hakkında bilgi vermekle birlikte bu yazarların yarattıkları karakterleri de tanıtıyor okuyucuya. Polisiye romanlardaki karakterlerin analizini yapan Ahmet Ümit suçtan yola çıkarak insan kişiliklerini yorumluyor. Mevlânâ’dan Orhan Kemal’e, Kafka’dan Yusuf Atılgan’a, Selim İleri’den Sait Faik’e kadar hayali bir yaşam yaratan birçok romancıya yer veriyor kitabında.

Yazarları daha yakından tanımak ve karakterlerin oluşum aşamalarını bilmek isteyenler için kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri.

Keyifli okumalar,

Dostlukla kalın…

Gürbüz DENİZ


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar