İpek Er’i intihara sürükleyen politikanın şimdiki adresi de Gercüş!

İpek Er’i intihara sürükleyen politikanın şimdiki adresi de Gercüş!

Gercüş’te çocuğa yönelik tecavüz soruşturması genişletildi. Soruşturma kapsamında, aralarında uzman çavuş, polis ve korucuların da olduğu 27 erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı, iki kadını da fuhşa sürüklediği öğrenildi

Batman’da İpek Er’in Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tecavüzüne uğrayıp günlerce alıkonması, başka erkeklere de pazarlanmaya çalışılması sonrasında intihara sürüklenmesi ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmesinin üzerinden çok zaman geçmeden bu sefer de Gercüş ilçesinde aralarında uzman çavuş, polis ve korucuların da bulunduğu bir fuhuş şebekesinin kız çocuklarını fuhşa sürüklediği, istismarda bulunduğu anlaşıldı.

İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen Musa Orhan’ın tepkiler üzerine tutuklanmak zorunda kalması, fakat bir hafta geçmeden salıverilmesi; bölgede özellikle kadın ve kız çocuklarına ilişkin nasıl bir politika izlendiğinin de alenen ilanı olmuştu.

Kürt çocuklarının yoksulluklarını, çaresizliklerini sömürerek fuhşa sürüklemek de dahil her türlü yozlaştırma saldırısının mübah görüleceği hatta bu saldırıların bizzat devletin kolluk güçlerince organize edildiği/edileceği anlamına gelen bu politikanın son adresi de Gercüş ilçesine bağlı bir köy oldu.

Jinnews’in gündeme getirdiği olayda 15 yaşında bir çocuğun, karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede gebe olduğu ve cinsel istismara uğradığı ortaya çıkmıştı. Çocuğun şikayeti üzerine aynı köyden M.A ve V.A isimli iki erkek tutuklanmıştı.

Genişletilen soruşturma kapsamında, cinsel istismar ve fuhuş iddiası ile aralarında uzman çavuş, polis ve korucuların da bulunduğu 27 erkeğin isminin geçtiği, fakat 11 erkeğin isminin soruşturma dosyasına eklendiği bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan 15 yaşındaki çocuğun yanı sıra aynı köyden iki kadının da fuhşa sürüklendiği anlaşıldı.

İçlerinde ilçeden uzman çavuş ve polislerin de olduğu şüphelilerin isimleri halk tarafından çocuk istismarı, fuhşa sürükleme, cinsel taciz suçları işaret edilerek anlatılıyor.

Çocuk ve kadınlar fuhşa sürükleniyor

Jinnews’in olaya ilişkin görüştüğü adlarını vermek istemeyen kişiler, Gercüş merkezde bulunan bir tekstil atölyesinde çalışan çocuk ve iki kadını, tekstil atölyesinin servis şoförü olan E.T.’nin uzman çavuş ve polislerle tanıştırdığını iddia etti. Farklı uzman çavuş ve polislerin sıkça işyerine geldiği ve iş çıkışlarında, molalarda kadınları ve çocuğu işyerinden alarak gittikleri de yine iddialar arasında. Bu durumun yaklaşık 8 aydır kentte birçok kişi tarafından biliniyor olması dikkat çekerken iki kadından birinin 3 ay önce hamile kaldığı ve düşük yaptığı öğrenildi. Öte yandan olaya ilişkin bazı fotoğrafların köy muhtarına ulaştığı, bunun üzerine köy muhtarının servis şoförü E.T. ile tartıştığı, tepki gösterdiği, daha sonra fotoğrafların muhtara ulaşmasıyla ailelerin de tekstile gittiği hem işyeri sahibiyle tartıştığı hem de servis şoförüne saldırdıkları belirtildi.

Gercüş’te neler oluyor?

Ajansın görüştüğü kişilerin anlatımları bu fuhuş şebekesinin niteliğini açıkça ortaya koyuyor:

Uzman çavuş var, bunun cafesi ve bakkalı tekstilin yanındadır, bitişiğidir. Yaklaşık bir yıldır açılmış. Uzman çavuşun cafesini M.A.G. işletiyor. Cafenin başında o duruyor. Olayın içinde polislerin de ismi geçiyor. Bir tane trafik polisi var, onun da kadınlara tacizde bulunduğunu duyduk. M.A.G.’nin ilçede bir okulun yanında büfesi vardı, o zaman da okuldan birçok çocuğu taciz ettiği duyulmuştu. Bu duyumdan sonra büfesini kapattı. Sonra da bu uzman çavuşun cafesinin başına geçti. Uzman çavuş, M.A.G., servis şoförü olan E.T. bir de bu tekstilin sahibi de işin içinde. Kadınları uzman çavuşlarla falan tanıştırıyorlar. Aracılık ediyorlar, paylarını alıyorlar. Gebe kalan 15 yaşındaki çocuk daha önce 2 defa gebe kalmış, kıza bebeği düşürtmüşler. Bu üçüncü gebeliğidir. İlçede çok kişi biliyor bu durumu ama işin içinde uzman çavuşlar olunca konuşmaktan korkuyor herkes. Bizim bildiğimiz iki kadın ve bir çocuk var ama kesin daha çok kadın vardır fuhşa sürüklenen.

Olayı araştırmak için ilçede bulunan  ajans muhabiri, uzman çavuşun cafesine girip su alıp çıktıktan sonra takip edildi. Özel harekat polisleri tarafından önü kesilen muhabire, “Kimsin, niye buradasın, neyi araştırıyorsun, ilçeye neden geldin” sorularını yöneltti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar