Irkçı faşist saldırganlık bir ailenin topluca katledilmesine sıçradı!

Irkçı faşist saldırganlık bir ailenin topluca katledilmesine sıçradı!

Konya Meram’da mayıs ayında da ırkçı faşist saldırıya maruz kalan Dedeoğlu ailesinin evi silahlı bir güruh tarafından basıldı, üçü kadın yedi kişi katledildi, ev ateşe verildi

Mevcut faşist iktidar koalisyonunun kışkırttığı Kürt düşmanlığı gündelik hayatın içine, toplumsal ilişkilere doğru derinleşerek fiili saldırılar biçiminde devam ediyor. Bu insanlık düşmanı kışkırtmaların son örneği Konya Meram’da daha önce mayıs ayında evleri basılarak, yaralanan Dedeoğulları ailesinin topluca katledilmesine tırmandı.

Dedeoğulları ailesine akşam saatlerinde düzenlenen saldırıda üçü kadın yedi kişi slahla katledildi evleri ateşe verildi.

Jinnews’teki habere göre ailenin avukatı olan Abdurrahman Karabulut, Artı TV’nin canlı yayınına bağlanarak değerlendirmelerde bulundu. Abdurrahman, “Defalarca uyardık cezasızlık politikasının sonucu yeni saldırılara neden olmaktadır. Ama adeta kasten dalga geçer gibi yeni tahliyelerle karşılaştık” diyerek yargının duyarsızlığına tepki gösterdi ve katliamın göz göre göre yaşandığına işaret etti. 

Avukat soruşturmanın genişletilmesini istemişti

Ailenin avukatı ırkçı saldırı sonrası 10 Temmuz’da Mezopotamya Ajansı’na yaptığı değerlendirmede ise saldırı sonrası ifadeleri alınan saldırganlardan Ali Keleş, Ayşe Keleş, Yahya Çalık, Lütfi Keleş, Şerife Çalık ve Veli Keleş’in tutuklandığını, A.K., R.Ç., A.Ç., ve İ.K.’nin  ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bilgisini vermişti. Ailenin avukatı, soruşturmanın genişletilmesi ve saldırıda yer alan diğer isimlerin de tespit edilerek, “Nitelikli olarak kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “Nitelikli kasten yaralama”, “Nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal etme” ve “Hakareti tehdit ve kişilerin huzur ve sükutunu bozma” suçlarından tutuklanması talebiyle 17 Haziran’da Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. 

Saldıranlara koruma kararı ve tahliye 

Fakat avukatın başvurusuna rağmen Haziran ayında yapılan tutukluluk incelemesinde Ayşe Keleş ve Şerife Çalık, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olayla ilgili açılan dava kapsamında 4 tutuklu kaldı. Ayrıca dosyada sanık olan 10 kişi hakkında da koruma kararı çıkarıldı.  


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar