Irkçı saldırganlar polis kılığıyla mülteci evini basarak Suriyeli genci katletti!

Irkçı saldırganlar polis kılığıyla mülteci evini basarak Suriyeli genci katletti!

İstanbul Bayrampaşa’da beş Suriyeli gencin kaldığı eve polis kılığında baskın düzenleyen ırkçı grup, 19 yaşındaki Suriyeli işçi Naif Elnaif’i bıçaklayarak katletti. Saldırganların son zamanlarda kendilerini “Ataman Kardeşliği” olarak tanıtan ırkçı gruptan olma ihtimalinden sözediliyor. İHD İstanbul Şubesi etkin soruşturma çağrısında bulundu

Siyasetin temel malzemelerinden biri haline getirilen mülteci düşmanlığının derinleşen kriz koşullarında hangi toplumsal sonuçlara neden olacağı her geçen gün daha farklı biçimlerle karşımıza çıkıyor. Suriyeli ya da Afgan mültecilerin ırkçı söylemlerle siyasete malzeme edilmesi, onları her türlü saldırıya açık hale getiriyor. 2022’nin ilk on gününde ardı ardına yaşanan pek çok saldırı da bu konuda nasıl bir eşiğe gelindiğini açıkça gösteriyor.

Mültecilere yönelik ırkçı düşmanlığın son örneği de İstanbul Bayrampaşa’da beş Suriyeli işçinin kaldığı bekar evine yapılan saldırı oldu. Kendilerini polis olarak tanıtan ırkçı saldırgan grup, gece saat 02:00 sıralarında mültecilerin kaldığı eve baskın düzenledi. Evde kalanların telefon ve cüzdanlarını istedikleri belirtilen grup daha sonra hızla uzaklaştı. Olayın ardından saldırganların 19 yaşındaki Naif Elnaif’i uyurken göğsünden bıçakladıkları anlaşıldı. Hastaneye kaldırılan Elnaif kurtarılamadı.

Cenazesi Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’nda bekletilen Elnaif’in katliyle ilgili açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD), etkin soruşturma yapılarak olayın aydınlatılması, faillerin tespiti ve cezalandırılması için Cumhuriyet Başsavcılarını göreve çağırdı. İHD İstanbul Şubesi, 2022’nin ilk 10 gününde çok sayıda ırkçı saldırı yaşandığına dikkat çekerek acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Irkçı saldırılar artıyor

Açıklamada, “2022 yılının ilk 10 gününde yaşanan çok sayıda ırkçı saldırı, ırkçılığın vardığı tehlikeli noktayı gözler önüne sermiş olup, ırkçı saldırıların önlemesi konusunda devlet yetkililerini acil önlemler alınması konusunda uyarıyoruz. Irkçılığın önlenmesinde güçlü bir toplumsal duyarlılığa da ihtiyaç olduğu görülmekle, herkesi ırkçılıkla mücadeleye çağırıyor, Naif Elnaif’in ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kendilerine polis süsü verdiler, kameraları kırıp maske taktılar

Gazeteci Maaz İbrahimoğlu, sosyal medya hesabındaki paylaşımlarında öldürülen Suriyeli gencin akrabalarıyla görüştüğünü belirterek olaya ilişkin detayları aktardı. İbrahimoğlu, “Dün gece saat 01-02 sularında 5 mültecinin kaldığı eve kendilerini polis olarak tanıtan bir grup baskın düzenledi. Grup polis süsü verse de görgü tanıklarına göre kamerayı kırdılar ve maskeliydiler” dedi.

Kapının açılmasından sonra evdekilerden para ve telefon isteyen grup, bir süre sonra evden hızla uzaklaştı. Ancak Naif’in ev arkadaşı Naif’i göğsünden vurulmuş şekilde buldu. Hastaneye kaldırılan Naif hayatını kaybetti.

Olayın tanıkları saldırganların silahlı olduğunu belirtti.

Mülteci Kardeşliği hesabından yapılan paylaşımlarda da saldırıya geniş verildi. Hesaptan son zamanlarda yapılan saldırılarda kendilerini ‘Ataman Kardeşliği’ olarak tanıtan grubun aktif olduğu kaydedildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar