Irkçılık budur: Üç Suriyeli genç işçi diri diri yakılarak katledildi!

Irkçılık budur: Üç Suriyeli genç işçi diri diri yakılarak katledildi!

Irkçılık canavarı İzmir Güzeltepe’de üç Suriyeli işçinin üzerlerine benzin dökülerek diri diri yakılmalarıyla karşımıza çıktı bu sefer de. Onları gece uyudukları yerde diri diri yakan bu cani, daha sonra da iki TC vatandaşını bıçaklayarak öldürmüş. Polis ise aileleri susturarak sistemin bu korkunç eserinin üzerini kapatma derdinde!

Sınıfsal karakteriyle burjuvazinin çıkarlarının en saldırgan biçimde dile gelmesinin ifadesi olan faşizmin kendisine toplumsal taban oluşturmakta kullandığı en tipik araçtır ırkçılık. Cansuyudur onun. En uç örnekleri sadece Naziler’de cisimleşmediği gibi, ondaki bu ruh da tarihin o kesitine özgü değil. Emekçilerin o korkunç kıyımlara ortak edilmesinde, edilmese bile seyreder hale getirilmesinde, insanlıktan çıkarılmasında kullanılan bu araç, son olarak İzmir Güzelbahçe’de üç Suriyeli gencin diri diri yakılmasıyla karşımıza çıktı. Hem de gece uyudukları sırada üzerlerine benzin dökülerek yakılmışlardı!..

Bu korkunç katliamın aslında 16 Kasım’da gerçekleştiğini ve bunu yapan caninin daha sonra iki de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını bıçaklayarak öldürdüğü açığa çıktı. Sistemin sürekli körüklediği ırkçılığın en karanlık biçimi uykudaki üç Suriyeli işçinin üzerlerine benzin dökülerek yakılmasıyla sonuçlanmıştı! Polis de sistemin ürettiği bu alçaklığın, caniliğin üzerini kapatma telaşını sürdürüyordu!

Olay, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamalarıyla ortaya çıktı.

Gözlemevi olayla ilgili araştırmasının sonucunu henüz yayınlamazken, hayatını kaybeden üç genç işçinin fotoğrafları ve kimlik bilgileri sosyal medyada paylaşıldı.

Nupel Haber Ajansı, 16 Kasım’da yaşandığı belirtilen olayda, saldırganla Suriyeli gençler arasında herhangi husumet bulunmadığı, olayın ırkçı bir saldırı olduğunun ifade edildiğini aktardı.

Suriyeli gençlerin 23 yaşındaki Mamoun al-Nabhan, 21 yaşındaki Ahmed Al-Ali ve 17 yaşındaki Muhammed el-Bish olduğu öğrenildi. 

İHD: Şahıs ardından iki TC vatandaşını öldürmüş

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi de olayı doğruladı. İHD’nin açıklamasında şöyle denildi:

16 Kasım’da İzmir Güzelbahçe’de 3 Suriyeli Mülteci gencin benzinle yakılarak hayatını kaybettiği duyumunu aldık. Mülteci dernekleri ve hak örgütleriyle beraber yaptığımız ilk araştırmalarda şunlar tespit edildi: Olay 16 Kasım’da gerçekleşmiş. Bir şahsın 3 Suriyeli mülteciyi önce benzinle yakmış ardından aynı şahıs iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını bıçaklayarak öldürmüş. Aileler karakola çağrılmış ve susmaları için uyarılmışlar. İnsan Hakları Derneği olarak sürecin takipçisi olacağız.

Üç mülteci genç işçinin diri diri yakılarak katledilmesi, göçmen işçilerin burjuvazi ve devletlerinin elinde kullanılacak bir araç olmaktan çıkarılması, işçi sınıfının bir parçası olarak örgütlü bir güce dönüştürülmeleri zorunluluğunu bir kez daha hatırlatırken, ırkçılığa karşı mücadelenin de bu temelde bir örgütlülükle söz konusu olacağını bir kez daha hatırlattı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar