İşçi İbrahim şovenizme karşı mücadeleye çağırıyor!

İşçi İbrahim şovenizme karşı mücadeleye çağırıyor!

İstanbul Havalimanı’nda İGA Güvenlik bünyesinde çalışan güvenlik işçisi İbrahim yüksekten atlayarak intihar etti. İntihardan 2 saat önce yaptığı paylaşım onurunun ırkçı ve şoven yaklaşımlarla derin bir bir şekilde kırıldığını gösteriyor

Kriz, işsizlik, yoksulluk, çaresizlik duygusunun örgütsüz olma gerçeğiyle birleşip emekçileri intihara sürüklemesine “alıştık”. Fakat bir emekçinin Kürt olduğu için yaşadığı aşağılanmaya karşı canına kıyması gibi bir trajediye az rastlanır! Bir insanın etnik kökeni nedeniyle uğradığı haksızlıklar, aşağılanmalar, ayrımcılıklar nedeniyle intihar etmesi için çalıştığı ortamda insanlık dışı bir ırkçı atmosferin olması, onurunun defalarca çiğnemesi ve o mide bulandırıcı ırkçılığın-şovenizmin iflah olmasına dönük inancını yitirmesi gerekir!

HavaArenaMedya’nın haberine göre adı İbrahim olan ve İGA’ya bağlı güvenlik şirketinde (İGA Güvenlik) çalışan İbrahim, terminal’de gidiş katından geliş katına atlayarak intihar etti.

İbrahim’in intiharından önce nasıl bir olay yaşadığı, nasıl bir aşağılanmaya maruz kaldığı henüz bilinmiyor.

Tek bilinen intiharından 2 saat önce içli içli ağladığını gösteren bir fotoğraf ve yaptığı paylaşım. O paylaşımda İbrahim, ”Kürt olduğumuzdan dolayı hep dışlandık belki bu yaptığım şeyle değişir ne mutlu kürt ve türküm diyebilene… hakkınızı helal edin” diyor.

İbrahim’in canına kıymasına neden olan bu o mide bulandırıcı şovenizm ve ırkçılığın son olarak nasıl bir nitelik kazandığı, neler yaşandığı er ya da geç ortaya çıkacaktır. Fakat net olan bir şey varsa işçi sınıfını yozlaştıran şovenizm zehrine, bu mide bulandırıcı illete karşı sınıf mücadelesi ve örgütlülüğünün güçlendirilmesidir.

İbrahim’in görenin içini kanatan fotoğrafı ve yaptığı paylaşım bunun çağrısıdır!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar