İşçiler grev diyor, Şube “bekleyin”…

İşçiler grev diyor, Şube “bekleyin”…

Çankaya Belediyesi Çanpaş temizlik işçileri greve hazırlanıyor. 6 Aydır süren TİS görüşmeleri tıkanan ve temel talepleri olan “’Eşit işe eşit ücret’e yaklaştıracak olan taban ücret 195 TL kırmızı çizgimizdir” diyen işçiler üyesi oldukları DİSK Genel İş 1. No’lu Şube’nin masada çözüm konusunda ısrarcı olmasını eleştirip grev kararını asmalarını istiyorlar.

Temizlik, parkbahçeler, katı atık ve güvenlik biriminde çalışan Çanpaş işçileri dün (28 Haziran 2021) işçi arkadaşlarıyla DİSK Genel İş 1. No’lu şubede çağırıp Şube Başkanı Hanım Akkuş ile görüşmek istediler.

Çanpaş işçileri şube başkanı ve yönetimi beklerken işçilerle hem süreç hem de orada bulunma sebepleri, şubeden beklentileri üzerine kısa röportajlar yaptık. Çanpaş çalışanlarının sorunlarının ortak olduğu ve eşit işe eşit ücret istediklerini, şubenin üzerindeki baskılara karşı şubenin yanında olduklarını, şubenin verdiği söze sadık kalmasını ve Çanpaş işçisinin talebinin arkasında durmasını istediklerini ifade ettiler.

Çanpaş işçilerinin Şube yönetimiyle yaptıkları görüşme ise memnunluk verici geçmedi. İşçiler grev kararı, mesailer, taban ücret, mesai ve park bahçelere alınan 400 taşeron işçi konusunda şube yönetimiyle görüşmek istedikleri için işçi arkadaşlarıyla buluştular.

Çanpaş işçisi tıkanan TİS için grev isterken şubenin bu konuda neden henüz karar almadığını merak ediyorlar ve bu soruların cevabını net bir şekilde almak istiyorlardı. Fakat Şube yönetimi ile işçiler arasında yapılan görüşmede, “Şimdiye kadar hiçbir belediye taban ücretinde 160 TL’yi vermedi, biz istesek de genel merkezin onaylamadığı grev kararını alamamayız” dedi. Bütün bunlar olurken görüşmeler de bir yandan devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar