İspanya metal işçileri direnişi kararlılıkla sürüyor

İspanya metal işçileri direnişi kararlılıkla sürüyor

İspanya’nın Cadiz kentinde 29 bin metal işçisinin direnişi öğrenciler ve sağlık çalışanlarından da destek alarak kararlılıkla sürüyor.

YAŞANACAK DÜNYA

İspanya’nın Cadiz kentinde toplu sözleşme talepleri için direnen metal işçileri grevin 8. gününde kitlesel bir yürüyüş düzenledi. İşçiler, polisin biber gazlı saldırısına rağmen eylemlerini sürdürdü.

Kentte organize edilen yürüyüşe lise öğrencilerinin bağlı olduğu örgütlerin yanı sıra sağlık çalışanları ve diğer toplumsal kesimler de destek verdi. Polis, yürüyüşe gaz ve ses bombalarıyla, plastik mermilerle saldırdı. Metal işçileri de polise taşlarla karşılık verdi.

Toplu sözleşme 6 bine yakın işçiyi etkiliyor

16 Kasım’da başlayan grev aralarında Navatia, Airbus ve Dragados gibi büyük firmaların da olduğu bölgedeki 5 bin 600 kadar işletmeyi etkiliyor.

Bölgedeki en önemli endüstri olan metal sektöründe, 2021-2023 dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde işçilerin maaş artışı taleplerini patronlar yüksek bulup kabul etmiyor.

Metal işçileri sendikaları, 2021’de yüzde 2, 2022’de yüzde 2,5, 2023’te yüzde 3 zam ve yıllık çalışma sürelerinde 4 saatlik düşüş talep ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar