İstanbul Havalimanı iptal, bakanlar Atatürk’e iniş yaptı!

İstanbul Havalimanı iptal, bakanlar Atatürk’e iniş yaptı!

Doğanın ve işçilerin katli pahasına ve onca toplumsal tepkiye rağmen yandaş müteahhitlere yap-işlet-devret modeliyle sunulan 3. Havalimanı kar nedeniyle iptal oldu. Mahsur kalan yolcular “Otel istiyoruz!” diye protesto eylemi yaparken, Süleyman Soylu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun uçağı, Atatürk Havalimanı’na indi.

İstanbul kara teslim olmuş durumda. Bundan en fazla etkilenen toplumsal kesimler elbette ki işçiler oldu. Ama gerek konumu, gerek doğaya verdiği zarar ve yapımında çalışan işçilere mezar olmasıyla büyük tartışmalara neden olan ve ciddi bir toplumsal tepkiyle karşılanan 3. Havalimanı (İstanbul Havalimanı) iktidar ve yandaşlarının aldığı kararların ne kadar sağlıksız olduğunun görülmesi açısından özel bir yerde durdu.

Atatürk Havalimanı varken onu kapatıp yerine her açıdan tartışmalı olan 3. Havalimanı’nı yandaş patronlara yap-işlet-devret modeliyle yaptırtan ve döviz cinsinden borcunu o havalimanına ayak bile basamamış işçi ve emekçilerden çıkaran iktidarın “prestij projesi”, ilk ciddi karda iflas etti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Olumsuz hava koşullarının etkisini sürdürmesi nedeniyle İstanbul Havalimanı pistlerine uçak iniş kalkışı yapılmayacak” dedi. Bu karar bugün de uzatıldı.

Mahsur kalan yolculardan eylem

Havalimanındaki tüm uçuşlar iptal edilirken, yolcular içerde mahsur aldı. Özellikle dış hat yolcuları için bu gerçek bir çileye dönüştü. Gece verilen kartonlar üzerinde uyuyanlar bugün “We need hotel(Hotel istiyoruz) sloganlarıyla eylem yaptı.

“We need hotel! / Otele ihtiyacımız var!” sloganları sonrası havalimanına Çevik Kuvvet polislerinin geldiği görüldü. 

Soylu ve Karaismailoğlu Atatürk Havalimanı’na indi!

Bu arada tüm eleştirilere saldırgan bir dille yanıt veren iktidar temsilcileri kapattıkları Atatürk Havalimanı’na iniş yapmak zorunda kaldı.

Ankara’dan İstanbul’a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun uçağı ise Atatürk Havalimanı’na indi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar