İşten atılan, ücreti ödenmeyen işçinin isyanı!

İşten atılan, ücreti ödenmeyen işçinin isyanı!

Urfa’da işten atıldıktan sonra haklarının bir kısmı ödenmeyen işçi görüşme için gittiği fabrikada içeri alınmayınca güvenlik görevlisini rehin aldı. İşçi isyanını “İşçilerin hakkını yiyen Royal Tekstil! Bu fabrikada çalışmayın, yemek vermiyorlar, insanın parasını vermiyorlar” sözleriyle dile getirdi

Urfa gibi yeni sömürü üslerindeki kuralsız-vahşi sömürü işçi sınıfının kapitalizmle cepheden karşı karşıya gelmesinin de zeminini oluşturuyor. Örgütsüzlüğün tepe tepe kullanıldığı, yeni filizlenen örgütlenmelerin kıyım kılıcıyla engellenmeye çalışıldığı bu üslerde işçiler en temel hakları olan ücret haklarını almak için bile özel bir çaba içine girmek zorunda kalıyor. Urfa 2’nci organize sanayi bölgesinde kurulu bulunan Royal Tekstil’de çalışırken işten atılan, fakat alacağı hakların yarısı ödenmeyen Bayram P. isimli işçinin pratiği bunlardan biri.

Ödenmeyen hakları için fabrikaya giden Bayram P. güvenlik görevlisi tarafından içeriye alınmadı. Bayram P. ile güvenlik görevlisi Gökhan İ. arasında çıkan tartışma rehine krizine dönüştü. Bayram P. kendisini dışarıya çıkartmaya çalışan güvenlik görevlisini satırlı rehin aldı. Jandarma ve polisin olaya müdahalesiyle görevliyi bırakan işçi gözaltına alındı.

Askerlere derdini anlatan Bayram P. içerde 2 bin 500 lirasının kaldığını, defalarca gelip gittiğini, en son patronun kendisini arayarak silahını kuşandığını söyleyerek tehdit ettiğini belirtip, “Benim çocuklarım aç, aç” diyor.

Gözaltına alınan işçinin basına söylediği sözlerse nasıl bir kölelik düzeninin kurulduğunu, bu düzenin dişlileri arasında ezilmeleri buyrulan işçilerin nasıl bir sınıf öfkesi ve insanlık şaşkınlığı içinde olduklarını gösteriyordu.

İşçilerin hakkını yiyen Royal Tekstil! Bu fabrikada çalışmayın, yemek vermiyorlar, insanın parasını vermiyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar