Jinnews: Ağustos’ta 34 kadın katledildi, 14 şüpheli ölüm

Jinnews: Ağustos’ta 34 kadın katledildi, 14 şüpheli ölüm

Jinnews Ağustos ayı kadın cinayetleri ve şiddet çetelesini açıkladı: 34 kadın en yakınları tarafından katledildi, 14 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 5 çocuk katledildi, 6 çocuk şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Mahkemeler failleri korumaya devam etti

Türkiye’de iktidarın kadın katliamlarını durdurmak yerine kadınların en büyük güvencesi ve kazanımı olan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı feshettiğini, Sözleşme yürürlükteyken yükümlülüklerini yerine getirmezken Sözleşme’yi feshederek erkeklere şiddetin yolunu açtığını belirten Jinnews, Aleyna Çakır’ın katili Ümitcan Uygun’un serbest bırakılması ve bu katilin son olarak Esra Hankulu’nu katletmesini örnek gösterdi. “Baş şüpheli Ümitcan Uygun’un ancak kamuoyundan ve kadın örgütlerinden gelen yoğun tepki sonucu tutuklanmış olması da yargı, iktidar ve erkek ortaklığını bir kez daha ortaya çıkardı” diye belirtti. Ankara’da Edanur Kaplan’ın iki erkek tarafından tecavüze maruz kaldıktan sonra intihara  sürüklenmesini, faillerin ise önceden serbest bırakılmış olmasını da bu ortaklığın başka bir yüzü olarak örnek gösterdi.

En az 34 kadın katledildi 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) Ağustos ayında, 31 kadının katledildiğini 21 kadının da şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğini açıklayan Jinnews şöyle devam etti:

Jinnews olarak, her ay basından derlediğimiz verilere göre ise Ağustos ayında en az 34 kadın katledilirken, 14 kadın da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi, 7 kadın da katledilmek istendi. Yine bu ay 5 çocuk katledilirken, 3 çocuk da katletme girişimi ile yüz yüze kaldı, 6 çocuk şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi, 3 çocuk da cinsel istismara maruz kaldı. Mahkemeler de yargıdan aldıkları talimatla failleri korumaya devam etti. 

En çok en yakınları olan erkekler tarafından katledildiler

Ağustos’ta da kadınların en yakın olan erkekler tarafından katledildiklerini hatırlatan Jinnews, “Buna göre bu ay 2 kadın kendi çocukları tarafından, 3 kadın kardeşleri tarafından, 6 kadın boşandığı, 5 kadın evli olduğu, 1 kadın ayrılmak istediği, 3 kadın ise birlikte olduğu erkekler tarafından katledildi” diye ayrıntılandırdı.  

Bu ay en fazla kadın katliamın da İstanbul’da yaşandığını, 4 kadının İstanbul’da, 3 kadının Bursa’da, 3 kadının Ankara’da, 2 kadının ise Muğla’da yaşamını yitirdiğini kaydetti.   

Ağustos ayıda yaşanan kadın cinayetlerinin çetelesini ayrıntılandıran, şüpheli kadın cinayetlerine ve katletme girişimlerine yer veren, bu ayda kadına yönelik şiddette sosyal medyaya yansıyanları derleyen, çocuğa yönelik şiddet-istismar-katletme ve katletme girişimlerini, yargının “iyi halle” salıverdiği erkeklerin bilgilerini kaydeden Jinnews’in raporuna şu linkten ulaşabilirsiniz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar