Jurbinler

Jurbinler

“Jurbinler”, sosyalist gerçekçiliğe sonsuza dek bağlı bir yazar görmek isteyenlere göre bir romandır.

Vsevolod Koçetov

Koçetov’un destansı romanı Jurbinler adlı eserini Sovyet deneyimini öğrenmek isteyen herkes okumalı.

Roman 1952 yılında basıldıktan hemen sonra filme çekilip 1954 yılında Cannes Film Festivali’nde 16 oyuncusuna birden ‘En İyi Erkek’ ve ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödüllerini kazandırmış, yabancı dillere çevrilmiş, romanın operası yazılmış, sahneye uyarlanıp Moskova Mayakovski Tiyatrosu, Leningrad Puşkin Drama Tiyatrosu tarafından yıllarca oynanmış.

Jurbinler romanıyla Koçetov tüm Sovyetler Birliği’nde öylesine meşhur olmuştu ki ismi doğduğu kent olan Novgorad’da bir sokağa, bir mahalleye verilmiş, heykeli dikilmiş ve dev bir okyanus gemisine ismi verilmiş.

“Jurbinler”, sosyalist gerçekçiliğe sonsuza dek bağlı bir yazar görmek isteyenlere göre bir romandır. Sonuçta resmi olarak, Komünist Parti yönetimi altındaki halkın fedakarca emeğinin anlatıldığı bir aile-üretim destanıdır. Bürokratik unsurları ve eksiklikleri göstermesinden dolayı da önemlidir.

Yazarın samimiyeti, duygu ve düşünceleri kitapta her karakterle ortaya çıkıyor.

Romanın her satırı, dünyanın sosyal olarak yeniden örgütlenmesinde işçi sınıfının önceliği fikrini enerjik bir şekilde ortaya koyuyor. Koçetov’un bu romanı yazdığı sıralarda, komünizmin insanlığı evrensel mutluluğa götüreceğinden hiç kuşkusu yoktur. Onun, karakter ve bilinciyle istisnai niteliklere sahip, yeni ve eşi görülmemiş bir yaşam için ön saflarda mücadele eden komünistlere özel bir inancı vardı.

Uzun zamandır okuduğum ve nedense zor zamanlar geçirdiğimiz bugünlere denk gelmesi nedeniyle benim için farklı bir anlam kazanan eser olmuştur ve kesinlikle herkese can-ı gönülden tavsiye ederim. Tavsiye ederim çünkü Jurbinler, Sovyet insanının çabasını, yaşadığı zorluklara karşın ayakta kalma başarısını anlatan, insanların işçi ya da mühendis olmasına bakmaksızın fark bir bütün olarak topluma hizmet edebileceğini gösteren önemli bir eser. Aile-toplum, üretim-birey ilişkilerini içselleştirerek dile getirmesi bana göre kitabın en önemli başarısı.

“1917’de insan cevheri büyük bir yeniden eritme işlemine sokulmuştu, yıldan yıla iyice ısınıyordu ve şimdi kaynamaya, fokur fokur sesler çıkarmaya başlamıştı, dünyanın henüz görmediği bir metal pişiyordu.”

Keyifli okumalar…

Gürbüz Deniz


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar