KABARE Platformu canlı yayındaydı: Esnaf da işçi de çözüm beliyor!

KABARE Platformu canlı yayındaydı: Esnaf da işçi de çözüm beliyor!

Ankara’da kafe-bar ve rstoran sahipleriyle çalışanlarının oluşturduğu KABARE Platformu’nun dün akşam instagram üzerinden yaptığı canlı yayın, oldukça çarpıcı bir tabloyu bütünsel olarak gözler önüne serdi

Hükumetin pandemi önlemlerinin 1 Mart’tan itibaren gevşetileceğini açıklaması sayısız soru işaretini de beraberinde getirdi. Bunlardan biri kafe-bar ve restoranların nasıl, ne şekilde, hangi koşullarda açılacağıydı. Bu soruların yanıtları belirsizliğini korurken bu mekanların sahipleri ve binlerce çalışanı, seslerini duyurmak için ülkenin dört bir yanında örgütlenme çabalarını sürdürüyor.

Kafe, bar, restoran sahipleri ve çalışanlarının Ankara’da oluşturdukları KABARE Platformu, bu çabasını aynı zamanda eylemler ve başka etkinliklerle de birleştirerek devam ettiriyor. KABARE Platformu kurucuları ilk önce haftanın pazartesi ve cuma günleri 18:00 ile 19:00 saatleri arasında mekanlarının önünde alkışlı eylemler başlattı. Mekanlarına kendi hazırladıkları afişler astılar ve mücadelelerini giderek birleşip güçlenerek sürdürmeye devam ediyorlar.

19 Şubat akşamıysa saat 20:30’dan 24:00’e kadar İnstagramdan canlı yayın yaptılar. Ülkenin dört bir yanından katılan kafe-bar-resteron sahipleri ve emekçileriyle seslerini birleştirmeye çalışarak, “sesimize ses verin” şiarını yükselttiler.

Bu canlı yayında KABARE Platformu olarak Ankara merkezli bir dayanışma oluşturduklarını ve son bir hafta içinde resmi kurumlarla, devlet yetkilileriyle, muhalif partilerle, emniyet yetkilileriyle birçok görüşme gerçekleştirdiklerini de dile getirdiler.

Mekanların bir kısmının açılıp bir kısmının açılmaması gibi söylentilerin de olduğu ifade edilen canlı yayında, “Böyle açılacaksa hiç açmayın” dediler. Çünkü yığılmış borç yüküyle açılacak olan mekanların yine büyük sıkıntılar içinde olacaklarını ve bu sıkıntılara çözüm bulunması gerektiğini ifade ettiler.  

Ellerine ulaşan resmi verilere göre, alkollü mekanlarda çalışırken bu süreçte işsiz kalanların sayısı 406 bin. Bu sayının aileleriyle birlikte düşünüldüğünde 1 milyon 500 bin kişiye tekabül ettiğini ifade ettiler. Bu süreçte işsiz kaldıkları için yaşadıkları çıkışsızlıkla intihara sürüklenen sanatçı sayısının 170’e ulaştığını hatırlattılar.

Canlı yayın boyunca dayanışma çağrıları yapıldı, “mekanlara ses ver” hashtagları, videoları ve paylaşımları istendi. “Ancak ve ancak bir arada, yan yana dayanışma içinde olursak başarabiliriz“ çağrıları yinelendi.

Kafe, bar ve restoranları pandemi süreci boyunca en çok yalnız bırakan adreslerden birinin de alkol firmaları olduğu ifade edilirken, süreç boyunca sessiz kalan, hiçbir destekte bulunmayan bu firmaların kendileri üzerinden milyonlar kazandıklarına işaret edildi.

Canlı yayına, mekanlara ve eğlence sektörüne gıda tedarikçiliği yapan firmalar da katılarak, sorunlarını anlattı. Bu süreçte işlerinin yüzde 60 oranında düştüğünü belirten firma sahipleri, çalışanlarını maaş+prim usulüyle çalıştırdıklarını, ancak pandemi sürecinde kuru maaşı ancak verebildiklerini söylediler. Mekanların ve kendilerinin artık dayanacak gücünün kalmadığını kaydederek, mekanların bir an önce açılmasını, açılmıyorsa acilen yeterli maddi desteğin sağlanmasını istediklerini belirttiler.

Canlı yayına katılan başka bir mekan sahibi, devletin limited şirket ve şahıs şirketi gibi bir ayrım yapmasını doğru bulmadıklarını ifade ederken, başka bir katılımcı ise bu sektörde şahıs şirketinin varlığının olmadığını da ifade etti.

Mekan sahipleri hangi bakanlığa bağlı olduklarının belli olmadığını ve muhatap olarak kimseyi bulamadıklarını da dile getirdiler.

Canlı yayına Mardin, Amasra, Amasya, İstanbul, Hatay, Rize, İzmir, Fethiye, Marmaris, Muğla gibi bir çok ilden esnaf ve işçi katılarak, sorunların ortak olduğu ve birlikte hareket etme ihtiyaçlarının zorunlu olduğunu vurguladılar.

Canlı yayının son bölümünde Çankaya Belediyesi, Ankara Büyük Şehir Belediyesi, Ankara Valiliği, bütün muhalefet partilerinin konudan haberdar oldukları ifade edildi.

Devletin anayasal olarak sektörü desteklemek zorunda olduğuna vurgu yapılarak “biz kendi irademizle kapanmadık. Pandemi koşullarından sağlık sorunları yüzünden eşit davranılmayarak kapatıldık” ifadeleri kullanıldı.

KABARE Platformu’nun instagram canlı yayınına sadece mekan sahipleri değil, çalışanlar, müşteriler, sanatçılar yani bu sektörden ekmek yiyen geniş bir kesim katıldı. Yaklaşık 3saat süren canlı yayın şu sözlerle tamamlandı:

Bizim sorunlarımız pandemiyle başlamadı. Pandemiden önce de çok yoğun sorunlar yaşıyorduk. Saygı duyulmayan bir mesleği yapıyoruz. Hafta sonları yoğun polis baskınları, denetimler, baskınlara ve GBT’lere maruz kalıyorduk. Sadece işletmeciler ve çalışanları olarak değil, müşterilerimize de aynı şeyler yapılıyordu.  Bu hafta Ankara Valisi’yle görüştüğümüzde de anlattık. Pandemi sanki mekanlardan yayılıyormuş gibi algı yaratılmasına da karşıyız. En çok dikkat ettiğimiz sağlık koşulları olmasına rağmen, en iyi ve yoğun iş yaptığımız zamanlarda polis baskınıyla GBT yapılmasını doğru bulmuyoruz. Zaten 15 günde bir rutin ağır denetimler yapılıyor. Daha fazla bu duruma sessiz kalamayız. KABARE Platformu 20 gün önce oluşturuldu. Ve daha fazla yan yana gelmeye, sesimizi birleştirmeye ihtiyacımız var. İlerleyen günlerde sanatçılarla ve değişik kesimlerin katılımıyla canlı yayınlarımıza ve eylemlerimize devam edeceğiz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar