Kadıköy’de ‘Ya Kanal Ya İstanbul! denildi!

Kadıköy’de ‘Ya Kanal Ya İstanbul! denildi!

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul Projesi’ne karşı gerçekleştirdiği basın açıklamasında “İstanbul ve doğayla inatlaşılmaz!”, “Beton İstanbul’a hayır!” dedi

Ya Kanal Ya İstanbul Koodinasyonu bileşenlerinden bir kısmı bugün saat 15:00’te Bostancı Deniz Otobüsleri iskele önünde buluşarak, “Ya Kanal Ya İstanbul!” önlükleriyle sahil boyunca bisikletleriyle pedal çevirerek, saat 17:00’de Kadıköy Rıhtım Meydanı’ndaki Doğa için Sanat buluşmasına katıldı.

Bisikletler, renki dövizler ve resimlerle rengarenk bir görüntü oluşan alanda, bir rant ve talan projesi olan Kanal İstanbul’a izin verilemeyeceğinin altı bir kez daha çizdi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına konuşan Ali Sunar, “Halk bu talan projesini istemiyor, binlerce kişi itiraz dilekçesi verdi. Onlarca kurum ve birey dava açtı. Keşif kararını alan mahkeme bir türlü bilirkişi atamıyor fakat ihale hazırlıklarına hız verdiklerini açıklıyorlar. Bir kez daha ‘atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyerek yeni hukuksuzluklara imza atmaya çalıştıklarının farkındayız” dedi.

“Marmara’da canlı kalmayacak!”

Eylemde konuşanlardan İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Nazmi Algan, “Sular kirlenecek, Marmara Denizi’nde canlı kalmayacak” diyerek projeye tepki gösterdi. Algan, “En başından beri Ya Kanal Ya İstanbul Platformu’nun içindeyiz. Ve bu rant projesine sonuna kadar karşıyız” dedi.

İstanbul’un kültürünün yok edilmek istendiğinin altını çizen Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu üyesi Kemal Doksanyedi, “Bugüne kadar, özellikle son 20 yılda yapılan saldırılarla kent belleğimizin büyük kısmını yitirdik. Orhan Veli’nin gözleri kapalı dinlediği İstanbul’dan elimizde çok az şey kaldı. Şimdi, kültür varlıklarımızı; Gezi Parkı, Galata Kulesi gibi varlığı bile olmayan ‘vakıf’ diye uydurulmuş birtakım yandaş kurumlara devrediyorlar. İstanbul’un 3’üncü Bölgesi’ndeki Yarımburgaz Mağaraları, Odabaşı ve Dursunköy Köprüleri gibi kalan kültür varlıklarımızı da rant ve talan projesi ‘Kanal İstanbul’ ile tümden ortadan kaldırmayı hedefliyorlar. Kâr hırsları bitmiyor, dinmiyor” diye konuştu.

Yapılmak istenen projenin doğaya zarar verdiğini söyleyen Doksanyedi, “Bir avuç yandaş sermayeyi daha da zengin etmek için doğaya ve kente saldırdığınızın farkında, ayrıca bunu size oy veren halk da bildiği için, bu projeye karşılar. Bizim için anlamı, ‘yap -işlet – sermayeyi zengin et – parasını halka ödet’ olan ‘proje’sine finansman sağlamak için devlet garantisi vermiş. Yani yaptıktan sonra bize ödettikleri yetmiyor, krediyi alıp yapmadıklarının da parasını bizim vergilerimizle Hazine’den ödetecekler” dedi.

“Hak, hukuk kavramı yok”

Kanal İstanbul Projesi’nin bir bölümünü kapsayan Arnavutköy’de tarım işi yapan çiftçilere boşaltmaları için tebligat gittiğinin altını çizen Doksanyedi, “Hak, hukuk ve adalet kavramları çöpe atıldığından beri hiçbir güvencemiz kalmadı ‘dayanışma ve birlikte mücadele etmek’ten başka.Halk bu ‘talan ve yıkım projesi’ni’ istemiyor, binlerce kişi itiraz dilekçesi verdi, onlarca kurum ve birey dava açtı. Keşif kararını alan mahkeme bir türlü bilirkişi tayin etmiyor fakat ihale hazırlıklarına hız verdiklerini açıklıyorlar.Bir kez daha ‘atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyerek yeni hukuksuzluklara imza atmaya çalıştıklarının farkındayız” ifadelerini kullandı. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar