Kadıköy’den: Taliban’ı kadınlar tanımıyor!

Kadıköy’den: Taliban’ı kadınlar tanımıyor!

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, Afgan kadınlarının dayanışma çağrılarına Kadıköy’de gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla yanıt verdi: Dayanışmayı büyüteceğiz!

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, Taliban’ın kontrolü ele geçirmesiyle birlikte Afganistanlı kadınların hakları ve hayatlarının gasbedilmesine karşı dayanışma göstermek amacıyla Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde açıklama yaptı. “Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanındayız!” pankartının açıldığı eylemde, “Taliban’ı biz kadınlar tanımlıyoruz!”, “Tüm ülkelerden ayağa kalkalım!” ve “Şeriata ve emperyalizme karşı Afgan kadınlarının sesiyiz!” dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık “Kadın dayanışması sınırları aşıyor!”, “Afganistanlı kadınların yanındayız!”, “Yaşasın kadın dayanışması!”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terketmiyoruz!” ve “Jin Jiyan azadi!” sloganlarını haykırdı.

Eylemde yapılan açıklamada Afganistanlı kadınların Taliban’ın kuşattığı kentlerde sokaklara döküldükleri hatırlatılarak, kadınların özgürlük tutkusu ve bunun yarattığı cesaretlerinin evrensel olduğuna vurgu yapıldı.

‘Kadınlar hayatları için direniyor’

Kadınlar adına açıklama yapan İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu üyesi Çağla Akdere, Taliban’ın Kabil’de yönetime el koyması ardından Afgan kadınların dayanışma çığlığının ülke sınırlarını aştığına vurgu yaptı. Bu durumun tesadüf olmadığını belirten Akdere, “Çünkü biz kadınlar dünyanın neresinde, hangi koşullar altında olursa olsun hayatlarımız için direniyoruz. Ana akım medya Taliban’ın ‘Kadın haklarına saygı göstereceğiz’ sözünü yayıp Taliban militanlarının kıyafetlerini haber yapmaya devam ededursun, gerçekler sınırlı iletişim ağlarına rağmen herkese ulaşıyor” dedi.

Taliban’la pazarlık yapma, anlaşma, meşrulaştırma, tanıma

Dünya devletlerine Taliban’ı tanımama çağrısı yapan Akdere, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Taliban’ın inancıyla ters yanımız yok” sözünü hatırlatarak “Kadın bedenini savaş ganimeti olarak gören Taliban örgütüyle hiçbir görüşme, anlaşma yapılamaz. Afgan kadınların yaşamlarını tehdit eden Taliban’la pazarlık yapma, anlaşma, meşrulaştırma, tanıma” diye seslendi.

‘Kadınların yanındayız’

Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanlarında olduklarını kaydeden Akdere, Ezîdî kadınlarının direnişi sonucu DAİŞ’in erkek şiddetini yerle bir ettiğini hatırlatarak, Afgan kadınların da Taliban’ın erkek şiddetini yerle bir edeceğine vurgu yaptı.

Açıklamanın Farsçası da okunduktan sonra eylem atılan sloganlarla son buldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar