‘Kadın Kırımı ve Soykırımına Karşı Mücadele Günü’

‘Kadın Kırımı ve Soykırımına Karşı Mücadele Günü’

İŞID’lı çetelerin soykırımına uğrayan Ezidi Kadınlar için bugün dünya çapında eylem ve etkinlikler yapılacak. Ayrıca soykırımın başladığı tarih olan bugün için “Kadın Kırımı ve Soykırımına Karşı Mücadele Günü” ilan edilmesi isteniyor.

3 Ağustos 2014’te, Türkiye’de Ankara, Suruç gibi katliamlara imza atan, İŞID’lı çeteler Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 binden fazla Ezidi Kürt katledildi. Binlercesi yerlerinden sürüldü, çetelerin ellerine düşenler vahşet uygulamalarına maruz kalırken, kadınlar toplu tecavüzlere uğradı, köle pazarlarında satıldı. Yaşanan soykırım “73. Ferman” olarak Ezidilerin belleğine kazındı. Tüm belgeler, tanıklıklar, anlatımlar soykırım vahşetinin boyutlarını ortaya seriyor.

Soykırım saldırılarının beşinci yıldönümü nedeniyle 3 Ağustos’u “Feminisid’e karşı eylem günü” ilan eden Almanya Êzidî Kadın Meclisleri Federasyonu, tüm dünya kadınlarını meydanlara çağırmıştı. Federasyonun öncülüğünde Almanya çapında 3 Ağustos günü birçok kentte vahşete, katliamlara, barbarlığa karşı eylem ve etkinlikler yapılacak.

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu ise 3 Ağustos tarihinin “Kadın Kırımı ve Soykırımına Karşı Mücadele Günü” olarak kabul edilmesi çağrısında bulundu. Platform tarafından yapılan açıklamada, 3 Ağustos ‘un ‘Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü’ olarak kabul edilene kadar mücadelelerini alanlarda, uluslararası mecralarda, ulusal üstü yargı mekanizmaları nezdinde sürdürecekleri belirtildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar