Kadın mühendisi öldüresiye döven, cinsel saldırı ve ölümle tehdit eden patron serbest!

Kadın mühendisi öldüresiye döven, cinsel saldırı ve ölümle tehdit eden patron serbest!

İşçi sınıfına, özelde de kadın işçilere yönelik kölelik rejiminin tek tek patronlar nezdinde nasıl bir saldırganlık şeklinde vücut bulduğunun son örneği de maden mühendisi Canan Tosun’a yönelik şiddet, cinsel saldırı ve ölüm tehdidi oldu.

Marmara Adası’nda Terzi Madencilik’e ait işletmede çalışan mühendis Canan Tosun, patronu Fatih Uygun tarafından darp edildi. Öldürme kastıyla gerçekleştirilen saldırı sırasında Tosun’u patronun dayısı ve sonrasında da fabrikadaki işçiler kurtardı.

İşçilerin en küçük itirazına bile tahammül edilemeyecek kadar despotik bir karakter kazanan emek rejiminin çarpıcı bir fotoğrafı olan bu gelişmeden sonra gözaltına alınan patron, serbest bırakılabildi! Bu hukuksal tutum da patronların hoyratlığının resmi-siyasi ifadesi oldu.

Tosun’u öldürme kastıyla döven, cinsel saldırı ve ölümle tehdit eden, bıçakla kovalayan patron Uygun’un serbest bırakılması sosyal medyada da büyük bir tepkiye neden oldu.

Dövülen, üstüne araba sürülen, bıçakla kovalanan, cinsel saldırı ve ölümle tehdit edilen Tosun, yaşadıklarını hastanede kaydettiği bir videoyla anlattı.

Görüntülerde sol kolunun alçıya alındığı ve yüzünde morluklar olduğu görülen Canan Tosun, “Fatih Uygun tarafından, önceki gün tartıştık, tartışmamızın ardından sonraki gün beni fabrikada yalnız yakaladı. Ve fabrikada yalnız yakaladıktan sonra bütün kapılar kilitledi. Bütün kapıları kilitledikten sonra ilk önce geldi ve bana yumrukla saldırdı” dedi.

Saldırgan patronun ardından kendisini yere yatırdığını ve cinsel şiddet uygulamakla tehdit ettiğini söyleyen Canan Tosun, “Ben oradan zorla kaçtım ve onun dayısı camları kırıp içeri girip beni kurtardı. Sonra fabrikanın önünde çamurlara düştüm” dedi ve ekledi:

Çamurlara düştüm ve arabayı üstüme sürdü beni öldürmek için. Beni bıçakla kovaladı. Fabrikanın içine girdim işletmeye. İşletmede de, bütün işçiler beni onun elinden alamadı.

Hayatta kalan kadın, savcılık tarafından serbest bırakıldığını söylediği fail Fatih Uygun’un tutuklanması suç duyurusunda bulundu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar