Kadınlar Kadıköy’den sordu: Gülistan Doku’ya ne oldu?

Kadınlar Kadıköy’den sordu: Gülistan Doku’ya ne oldu?

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+’lar, 753 gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi “Gülistan Doku’ya ne oldu?” diye sorup, akıbetini öğrenmek için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirttiler

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan kadınlar, Gülistan’a ne olduğunu sormaktan vazgeçmeyeceklerini, bu düzende “şüpheli kadın ölümleri” diye bir şeyin olmadığını, her “şüpheli” ya da “intihar” denilen kadın ölümünün arkasında erkeklerin ve onları kollayan devletin olduğunu ifade ettiler. Platform yapılan konuşma ve basın açıklamasında tüm kadınları düzeni değiştirmek için mücadele etmeye çağırdı.

Kadınlar Birlikte Güçlü imzalı “Gülistan Doku’ya ne oldu?” diye yazan pankartın açıldığı eylemde, “Gülistan’ın faili devlettir”, “Gülistan li kuje?”, “Gülistan Doku’dan 753 gündür haber alınamıyor”, “Kaybedilen kadınlar isyanımızdır!” dövizleri taşındı. Polis “Gülistan’ın katili devlettir” dövizine müdahale etmek istese de kadınlar buna izin vermediler.

Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada sık sık, “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü!”, “Bijî berxwedana jinan!”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet!”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!” sloganları haykırıldı.

‘Birbirimizden vazgeçersek bir kişi daha eksileceğiz’

Basın açıklamasından önce platformdan Nevruz Tuğçe Özçelik kısa bir konuşma yaptı. Özçelik, katledilen bütün kadınların akıbetini belli oluncaya kadar sormaya devam edeceklerini vurguladı ve Dersim gibi 7/24 kameralarla izlenen bir kentte bir kadına ne olduğunun bilinmemesinin mümkün olmadığını söyleyerek, Gülistan Doku’ya ne olduğunun gizlendiğine işaret etti. Özçelik, sözlerine şöyle devam etti:

Bizler Kadınlar Birlikte Güçlü olarak bugün buraya bir kez daha ‘Gülistan Doku’ya ne oldu?’ diye sormaya geldik. Çünkü Gülistan Doku’ya ne olduğunu sormaktan vazgeçersek bir kişi daha eksileceğiz. Birbirimizden vazgeçersek bir kişi daha eksileceğiz. Bizler bir kişi daha eksilmemek için bugün buradayız.

Erkek devlet istemediği için bulunamıyor

Platform üyesi Sinem Tuğcu, Gülistan Doku’nun bulunamamasını erkek-devletin istemediğini söyleyerek, Doku için etkin bir soruşturma yürütülmediğini vurguladı. Tuğcu, “Fail Zainal Abakarov yargılanmazken Gülistan’ın ablası Aygül Doku’ya fail Zainal Abakarov’un üvey babası Engin Yücer’e hakaret ve tehdit gerekçesiyle 2 bin 250 TL idare para cezası ve 5 ay hapis cezası verildi. Aygül Doku’nun cezalandırılma sebebinin ‘Gülistan Doku nerede?’ diye ısrarla sorması, adalet mücadelesinde kararlı olması, adliye önünde adalet nöbetiyle failin ve erkek yargının uykularını kaçırması olduğunu biliyoruz. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ‘Gazeteciler bana Gülistan Doku nerede diye sormasın’ sözleri sonrası erkek-yargıdan bu kararın çıkmasına şaşırmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tesadüf değil, erkek şiddeti

“İntihar etti” denilerek olayın üstünün kapatılmak istendiğini söyleyen Tuğcu, Doku’nun annesi Bedriye Doku’nun 753 gündür yürüttüğü mücadeleye işaret ederek, “Bedriye Doku’nun sesine ses katıyoruz. Yeter artık diye haykırıyoruz. Çünkü intihar denilerek örtbas edilmek istenenin erkek şiddeti olduğunu biliyoruz. Bunu Şule Çet’ten, Elif Sinan’dan, Duygu Delen’den, Gamze Açar’dan, Feyza Nur Saydan’dan hatta Rabia Naz’dan biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Sedefnur Çağlar’ın, polis olan erkek arkadaşının yanında 7. kattan düşmesini, ‘kıskançlık sonucu intihar etti, ben onu kurtardım’ diyerek kendini aklamaya çalışan erkekten biliyoruz. 2021 yılında 217 kadının şüpheli bir şekilde ölü bulunmasından ve çoğu kadın cinayetinin intihar denilerek üstünün kapatılmaya çalışılmasından biliyoruz. İntihar edecek kadınlar nedense hep bir erkeğin yanında ya da en son bir erkekle beraberken artık yaşamak istemediklerine karar veriyor. Bu tesadüf olabilir mi?” diye sordu.

Kadınların katledilmesinden erkek devletin sorumlu olduğunun altını çizen Tuğcu, sorumlular hesap verinceye kadar “Gülistan Doku nerede?” diye soracaklarını belirtti. Tuğcu, ayrıca tüm kadınlara seslenerek erkekten yana düzeni değiştirmek için mücadele etmeye çağırdı.

Açıklamanın ardından kadınlar, zılgıtlarla ve sloganlarla açıklamayı sonlandırdı. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar