Kadınlar ‘sistemin’ barikatlarını bir kez daha yıktı!

Kadınlar ‘sistemin’ barikatlarını bir kez daha yıktı!

“Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Hayatlarımız için mücadeleye!” diyerek Taksim’de bir araya gelen kadınlar, önlerine çıkarılan polis barikatlarına, ard arda gerçekleşen saldırılara rağmen saatlerce dağılmadılar, eylemin sonunda saldırıyı protesto eden kısa bir açıklama yaptılar ve her yıl olduğu gibi sloganlarla Karaköy’e yürüdüler.

25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla Taksim Tünel’de bir araya gelen yüzlerce kadın, “Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Hayatlarımız için mücadeleye!” pankartı, erkek şiddetini, kadın düşmanı politikaları, kadınların iradelerine, seçimlerine konulmaya çalışılan sınırları, krizi, hayat pahalılığını protesto eden sloganlarla mücadele kararlılıklarını bir kez daha ifade etti.

25 Kasım Kadına yönelik Uluslararası Mücadele Günü’ne günler öncesinden hazırlanan kadınların devlette yarattığı korku Taksim ve İstiklal Caddesi’ne yapılan polis yığınağıyla bir kez daha dile geldi. İstiklal’e açılan tüm sokaklara bariyeler kuruldu, akrepler-TOMA’lar-gözaltı araçları konuşlandırıldı.

Bu devasa polis yığınağı ve ablukasına aldırmayan kadınlar Tünel Meydanı’nda toplanarak alkışlar, sloganlar, ıslıklar ve ses çıkararak kadın düşmanı politikalara, şiddete, cinayetlere olan öfkelerini dile getirip, birlikte güçlü olduklarının altını çizdiler.

Sık sık haykırdıkları “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!”, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar!”, “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir!”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür!”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet!”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Jin, jiyan, azadi!”, “Kadın, yaşam, özgürlük!”, “Devlet elini bedenimden çek!” sloganları ve “Patriarkaya karşı feminist özsavunmaya”, “Hükümet istifa”, “Ellerimizi ve sesimizi birleştiriyoruz”, “Aradığınız makbul kadına ulaşılamıyor, şu anda Taksim’de direnişte”, “Jin jiyan azadi”, “İsyanı yükselt” “Şüpheli kadın ölümü yoktur, gizlenen erkek şiddeti vardır”, “Hasta kadın tutsaklara özgürlük”, “Kürdüz kadınız buradayız” dövizleriyle yaşama karşı duruşlarını, taleplerini ve bunlar için mücadele etmekteki kararlılıklarını ifade ettiler.

Toplanma için Tünel Meydan’da bir süre böyle bekleyen kadınlar daha sonra yürüyüşe geçtiler. Oldukça coşkulu bir havada başlayan yürüyüş, temposunda herhangi bir düşüş olmaksızın ajitasyon konuşmaları, sloganlar ve ıslıklarla devam etti. İlk barikatta kadınlar, polise geri adım attırarak barikatı geriye taşıttırdılar.

İstiklal Caddesi’nde bulunan Rus Konsolosluğu’nun bulunduğu noktaya geldiklerinde karşılaştıkları barikatın önünde “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”, “Kadınlara değil, katillere barikat!”, “Polis defol bu sokaklar bizim!” sloganlarıyla, “Yüklen, yüklen, barikata yüklen” tekrarlarıyla, alkış ve ıslıklarıyla protestolarını sürdürdüler. Bir süre sonra bu ısrarları barikata yüklenmeye dönüştü. Barikatlara çıkan, plastik kelepçelerini açarak yıkan kadınlara polis plastik mermiler ve biber gazıyla saldırıya geçti.

Bu saldırıda aralarında gazetecilerin de olduğu birçok kişi yaralandı.

Polis engelini protesto eden kadınlar hazırladıkları açıklamayı okumadı. İsveç Konsolosluğu önünde kısa bir açıklama yapıp, polis şiddetini ve yasakları protesto ederek, erkek devlet şiddetine karşı sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirtti.

Kadınlar alanı terketmemekte ısrarcı olunca polis ikinci kez saldırıya geçti. Kadınlar bu sırada Tünel Meydanı’na doğru tekrar bir yürüyüş gerçekleştirdi ve buradan Karaköy’e doğru yürüdü.

Eylem, slogan ve halaylarla sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar