Karantina süresi 7 gün oldu, 5. günde test negatifse sona erecek

Karantina süresi 7 gün oldu, 5. günde test negatifse sona erecek

Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, enfekte olmuş kişilerin karantina süresinin 7 gün olarak belirlendiğini, bu kişilerin 5. günde test sonuçlarının negatif çıkması durumunda karantinalarının sona ereceğini açıkladı

ABD’de 2021’in son günlerinde Delta ve JetBlue havayolu şirketlerinin patronlarının karantina süresinin 5 güne indirilmesi çağrısına Biden yönetiminin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) hızla yanıt vererek isteklerini yerine getirmişti. Bu karar işçilerce virüsün işyerlerinde hızla yayıldığı, enfekte olan işçilerle olmayanların iç içe çalıştıkları, enfekte olan işçilerin bilgilerinin saklandığı gibi tepkilerle protesto edilmişti. Türkiye’de de durum çok farklı değil. Fabrikalar, işçi mahalleleri virüs yayılım merkezi gibi ve bu durum devletin de umurunda değil. Belli ki enfeksiyonun yaygınlaşma düzeyi patronlar için işleri aksatacak boyutlar kazanmış ve halkın yararına tek bir karar almayan Bilim Kurulu eliyle 7 gün olarak belirlenen karantina süresinin 5. günde test negatif çıkarsa sona ermesine hükmedilmiş. Son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş temaslılar ise karantinaya alınmayacakmış.

Koca’nın toplantıdan sonra yaptığı açıklamada okulların da bu şekilde devam edeceği kaydedilirken, sorumluluk bir kez daha halka yüklendi. Bu arada işin çığırından çıkması durumunda bir kez daha sadece kafelere sınırlama getireceklerinin işaretini verdi.

Koca’nın açıklamasında şunlar ifade edildi:

‘Omikron beklendiği gibi vaka artışına sebep oldu’

Omicron varyantı beklendiği üzere önemli bir vaka artışına neden olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

Karantina uygulamaları değişti

Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz, Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

Kişisel tedbir hatırlatıldı

Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır. Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.”

Aşılama

Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının önemi artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.”

Maske kullanımı

Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;
A) Kalabalık toplantılar
B) Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar
C) Havalandırması sınırlı eğlence mekanları
D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir,
Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır.”

Okullar kapanmayacak

Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar