Kastamonu ve Sinop’taki sellerde en az 27 kişi can verdi

Kastamonu ve Sinop’taki sellerde en az 27 kişi can verdi

Her karışıyla yağma ve talana açılmış olan Batı Karadeniz’deki selde kentler yerle bir olurken şimdiye kadar ikisi Sinop’ta, 25’i Kastamonu’da 27 kişi can verdi, en az 100 kişi hakkında kayıp başvurusu yapıldı

HES’ler, duble yollar, maden ocakları, turizm alanları ve sermaye için ne gerekiyorsa taşın bile ona tahvil edilme politikalarının sonuçları Karadeniz’de de seller, heyelanlar biçiminde sile geliyor. Doğanın bu intikamının boyutları giderek şiddetleniyor. Kentlerin ortadan yarılması, taşın taş üstünde kalmaması ve sayıları giderek artan insan ölümleri…

Batı Karadeniz’de meydana gelen sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 27’ye yükseldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sel nedeniyle Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 kişinin öldüğünü, Bartın’da kaybolan 1 kişiyi arama çalışmalarının da sürdüğünü açıkladı.

Devletin bilinen refleksleri

Bozkurt ilçesinde Ezine çayı üzerindeki HES barajının patlamasıyla ilçe ikiye bölündü, deyim yerindeyse taş taş üstünde kalmadı. Devletin refleksleriyse halkın yaralarını sarmak, mevcut talancı-yağmacı politikaların muhasebesini yapmak yerine ilk elde bu gerçeğin üzerini örtmek oldu. Halk neye uğradığını şaşırmışken Kastamonu Valisi’nin ilk açıklamasının “HES barajının patlaması diye bir şey yoktur, sular taştı sadece” mealinde bir açıklama olması, ardından bakanlar ve diğer devlet mercilerinin aynı yönde açıklamalar yapmaları bile bu yaklaşımın tipik ifadesi oldu.

Diğer bir refleksi de şaşırtıcı olmayacak şekilde yardım kampanyası başlatması oldu. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir taraftan ekonominin tıkırında olduğunu, karların katlandığını söylerken diğer taraftan kendi politikalarının bir felaketi çağırması ve halkın büyük mağduriyetler yaşaması karşısında o tıkırında olduğunu söylediği ekonomiyi değil halkın cebine el uzatmayı tercih etti yine!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar