Katliamı yapana 18 yıl, kendisini savunana 37 yıl!

Katliamı yapana 18 yıl, kendisini savunana 37 yıl!

Şenyaşar’larla ilgili Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında baba ve iki oğlunu öldürenlerden biri olan Enver Yıldız’a 18 yıl, kendisini savunan Fadıl Şenyaşar’a ise 37 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Anne Şenyaşar, isyanını “Artık bu topraklarda yaşayamayız” diye dile getirdi!

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu üçü Şenyaşar ailesinden olmak üzere dört kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar açıklandı.

Mahkeme olayda babası Hacı Esvet, kardeşleri Celal ve Adil Şenyaşar’ı yitiren tutuklu sanıklardan Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis verdi. 

Davanın diğer tutuklu sanığı Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme her ikisinin tutukluluğunun devamına karar verdi.

Enver Yıldız avukatları tehdit etti

Bugün görülen duruşmada Şenyaşarlar’ın avukatları esasa ilişkin savunma yaptı, sanık Enver Yıldız savunmasında, avukatları “bizi siz öldürdünüz” diyerek hedef gösterdi. Savunmasının devamında “Yıldız ailesi olarak Suruç’a Türk Bayrağı astığımız için teröre karşı çıktığımız için hedef gösterildik. Şenyaşarlar bize planlı bir şekilde saldırdı” diyerek hem bilinen milliyetçi-devletçi kodlara oynadı hem de Şenyaşar’ları “terörist” olarak yaftalayıp, hedefe çaktı.

Zaten onun bu yaklaşımı devletin de resmi yaklaşımı olduğu için Şenyaşar’ların işyerinde ve hastanede sürdürdükleri işkence ve katliama rağmen kendisi 18 yılla işin içinden sıyrılırken, ölmemek için öldürmek zorunda kalan ve tutuklu yargılanan Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası verildi!

Hastane görüntüleri dosyada yok!

Bir an önce kapatılmak istenen dosyada mahkeme alenen tarafgirlik yaptı. Yıldız’lar hastanede işkenceyle katliam yaptıkları halde, o görüntüler dosyada yer almıyor ve gizlilik kararı ısrarla sürdürülüyor. O gece hastanede nöbetçi olan sağlık çalışanlarının listesi bile gizleniyor.

İbrahim Yıldız Suruç’ta elini kolunu sallayarak dolaşıyor!

Devletin aleni tarafgirliği katliam yapanlar arasında yer alan ve hakkında tutuklama kararı bulunan İbrahim Yıldız karşısındaki tutumda da görülüyor. Yıldız 3 yıldır Suruç’ta elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Suruç Belediyesi’ne girip çıkıyor, herkes bu gerçeği bildiği halde ne savcı ne de polis kendisine dokunmuyor. Ama 25 gündür Urfa Adliyesi önünde “adalet” nöbeti tutan Şenyaşar ailesi ikide bir polis saldırısına uğruyor, gözaltına alınıyor, dilekçe vermek için bile Adliye’ye alınmıyor!

“Artık bu topraklarda yaşayamayız”

Oğlu Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası verilmesine isyan eden anne Emine Şenyaşar, “Artık bu topraklarda yaşayamayız. Şimdi evimi taşımaya gidiyorum. Bu nasıl devlet, bu nasıl adalet?” dedi.

Oğlu hakkında verilen kararı Adliye önünde “adalet” nöbetindeyken öğrenen anne Şenyaşar, “5 tane oğlum vardı 2 tanesini öldürdüler, birini de cezaevine koydular. 37 yıl 9 ay ceza vermişler. Katliamı yapanlara ise 18 yıl. Bu adalet mi, bu nasıl bir devlet? Bu topraklarda adalet yok buralardan gideceğiz. Artık bu topraklarda yaşayamayız. Şimdi evimi taşımaya gidiyorum. Kim benim çocuklarımı öldürdü? Kim hastane duvarlarını kırmızıya boyadı. Bu nasıl devlet, bu nasıl adalet. Bizi de tutuklayın, öldürün” dedi. 

Çevrede bulunan polislerin telefonla annenin isyanını kayıt altına almasına tepki gösteren saldırıda yaralı kurtulan Mehmet Şenyaşar, “Siz ancak bizim peşimize düşersiniz. Katliam yapanların peşine düşün. Adalet bu mu? Bu yapılanlardan herkes sorumlu bir gün size de adalet lazım olacak” diye konuştu. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar