KDP Şengal’e girmeye çalışıyor

KDP Şengal’e girmeye çalışıyor

Şengal Demokratik Özerk Yönetimi bir açıklama yaparak KDP’nin silahlı güçlerini Şengal’e geçirme çabaları üzerine “Saldırıya cevap vereceğiz” dedi.

KDP’nin Şengal’i işgal etme girişimleri sürüyor. Edinilen bilgilere göre KDP Şengal’e büyük bir silahlı güçle girmek ve üs açmak için hazırlıklarını sürdürdüğü belirtiliyor. 

Şengal halkının direnişi karşısında çaresiz kalan KDP Şengal’den geri çekilmek zorunda kalmıştı.

Rojnews’in geçtiği habere göre KDP silahlı güçlerinin Şengal’e girmesi için büyük bir hazırlık yapıyor. KDP’nin amacının ise Şengal’de askeri bir üs oluşturmak olduğu belirtiliyor.

Şengal'de askeri üs kurmak için silahlı güçlerini harekete geçiren KDP'ye yanıt

Gelişmeler bu yönde ilerlerken, Şengal Demokratik Özerk Yönetimi de konu ile ilgili bir açıklama yaparak KDP’nin silahlı güçlerini Şengal’e geçirme çabaları üzerine “Saldırıya cevap vereceğiz” dedi.

Şengal’e bağlı Sinun’de yapılan açıklama, Şengal Demokratik Özerk Yönetimi yetkilileri ve Şengal Aşiret Liderleri Birliği üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Şengal Demokratik Özerk Meclisi Eşbaşkanı Merwan Bedel, 9 Ekim 2020’de Bağdat ile Hewlêr hükümetleri arasında Şengal’de imzalanan anlaşmaya dikkat çekerek 9 Ekim’den sonra KDP’nin Şengal’e yerleşme çabalarının arttığını ama bu çabaların boşa çıkartıldığını ifade etti.

PDK’nin Irak Parlamentosu seçimlerini gerekçe göstererek güçlerini Şengal’e yığmaya çalıştığını belirten Bedel şunları söyledi:

Şengal’in gündeminde seçim ve propaganda çalışmaları var. Şimdiye kadar Şengal’de seçim kampanyası yürüten hiç kimse bir engelle karşılaşmadı. Dün (2 Ekim) Şengal’de KDP heyetinin yolunun kapatılması 20 gündür gündemdeydi. KDP’nin 17. Ofisinin üyelerinin Şengal’e dönmesi isteniyordu. Bu ofisin sorumlusu Aştî Koçer’dir. Bu ofisin geri dönmesi çabaları da Şengal karşıtı anlaşmanın bir parçasıydı.

KDP’yi yeniden uyarıyoruz!

Özerk Yönetim olarak Êzidîlere karşı yürütülen bu siyaseti kabul etmeyeceklerine vurgu yapan Bedel, KDP güçlerinin Şengal’e gelme çabalarından önce PDK yetkilileriyle görüşerek Şengal’e gelmemeleri konusunda uyardıklarını ifade etti.

KDP’nin yapılan uyarıları dikkate almadığını ve seçimi kendisine bir gerekçe olarak kullanarak sözde kanuni bir çerçevede Şengal’e girmeye çalıştıklarına dikkat çeken Bedel, KDP’nin Êzidîlere ait türbeleri parti üssü olarak kullanmak istediğini ifade etti. Daha öncesinde yüksek mertebeli Êzidî dindarların Şerfedîn türbesine geçmek istedikleri sırada KDP tarafından engellendiğine işaret eden Merwan, “17. Ofisin sorumluları türbeyi üs olarak kullanmak istiyor. Biz bunu kabul etmedik” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar