Kelepçeleri söküyorlar: Ev hapsi tutsaklıktır!

Kelepçeleri söküyorlar: Ev hapsi tutsaklıktır!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında ev hapsi cezası verilen öğrenciler ev hapsi dayatmasını reddettiklerini duyurdu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında ev hapsi cezası verilen öğrenciler ev hapsi dayatmasını reddettiklerini duyurdu. Hasan Doğan ve Yunus Karaca, ikisi tutuklu yedi Boğaziçi öğrencisinin yargılandığı dava için Çağlayan Adliyesi’nde olacaklarını belirttiler.

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemlerde, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın Şubat raporuna göre; toplamda on bir kişi tutuklandı, 228 kişiye adli kontrol uygulandı, yirmi dokuz kişiye ev hapsi cezası verildi. 

Ev hapsi tutsaklıktır, tanımıyoruz!

Ev hapsi cezası verilen Hasan Doğan, Yunus Emre Karaca, Muhammed Hizmetçi ve Aze Deniz Aşar bu cezayı tanımadıklarını belirterek Çağlayan Adliyesi’nde olacaklarını duyurdular.

Hasan Doğan: Doğu ve Selo’yu almak için ben de Çağlayan’da olacağım. Ev hapsini tanımıyorum, ev hapsi tutuklamadır.

Yunus Karaca: Doğu ve Selo’nun ilk duruşmaları. Çağlayan Adliyesi’ne çağrı yapıldı, oraya gidiyorum. Ev hapsi tutsaklıktır, ev hapsini tanımıyorum.

Muhammed Hizmetçi: “Kendi irademle ev hapsini sonlandırmış bulunuyorum” diyen Muhammed Hizmetçi ise ev hapsinin bir tutsaklık biçimi olduğuna dikkat çekti. Hizmetçi de Çağlayan Adliyesi’nde olacağını duyurdu.

Aze Deniz Akşar: Benimle birlikte direnişe omuz veren ve tutuklu yargılanan Selo ve Doğu arkadaşımız ve yedi kişinin yargılandığı duruşmaya, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gidiyorum. Ev hapsini tanımıyorum, ev hapsi tutukluluktur; üniversite yargılanamaz!

Ev hapsi reddediliyor

İstanbul Kadıköy’deki Boğaziçi öğrencilerine destek eyleminde gözaltına alınan ve hakkında ev hapsi cezası verilen Koray Türkay, elektronik kelepçeyi ilk reddedenlerden olmuştu. Türkay, “Elektronik kelepçenin itibarsızlaştırma aracı olarak toplum algısına yerleştirildikten sonra şu an politik kimliklerde uygulanmaya başlandığını” belirten Türkay, “Bu eksende Kadıköy’de düzenlenmek istenen Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör protestolarında gözaltına alınarak çarptırıldığım elektronik kelepçe ile ev hapsi uygulamasını reddediyor uygulamayı kabul etmediğimi ilan ediyorum” demişti.

Yine Kadıköy’de 4 Şubat günü Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) deklarasyon açıklamasında polis müdahalesi ile gözaltına alınan ve ev hapsi cezası verilen Burcugül Çubuk, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılacağını duyurarak, ev hapsi kararını reddetmişti.

Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan ve haklarında ev hapsi cezası verilen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Hivda Selen ve Sosyalist Kadın Meclisleri Genel Meclis üyesi Gamze Toprak da elektronik kelepçeyi reddettiklerini duyurarak, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan eylemlere destek verdiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve hakkında ev hapsi cezası verilen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Recep Acar ise 12 Mart Gazi Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anma törenine katılacağını belirterek, ev hapsini reddettiğini duyurmuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar