KENTPAR işçileri polis tarafından fabrikadan çıkarıldı

KENTPAR işçileri polis tarafından fabrikadan çıkarıldı

Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için Kod-46’dan işten atılan KENTPAR Otomotiv işçilerinin fabrikayı terketmeme eylemi, savcılık kararıyla polis tarafından sonlandırıldı, işçiler direnişlerini fabrika önünde sürdürecek

Konya OSB’de bulunup, otomotiv tedarik sektöründe üretim yapan KENTPAR Otomotiv’de Birleşik Metal-İş’te örgütlendikleri için Kod-46’dan (yani patronun güvenni kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, meslek sırlarını ortaya atmak gibi nedenler!) işlerine son verilen işçilerin fabrika içinde 3 gündür sürdürdükleri direniş dün gece polisin devreye girmesiyle sonlandı. Birleşik Metal-İş yetkilileri direnişin fabrika önünde süreceğini açıkladı.

Sendikanın yetki almasının ardından ilk önce beş şçinin işine son verilmiş, diğer işçiler bu kıyıma tepki gösterince de yaklaşık 100 işçi Kod 46’yla işten atılmış, 140 işçi bu saldırıya karşı fabrikayı terketmeme eylemi başlatmıştı. Bu sürede patron fabrikanın yemekhane ve tuvaletlerini kilitlettirerek, işçilerin ihtiyaçlarını gidermelerini engelleme yoluna gitmişti.

Ayrıca sendika ile görüşmekten kaçan patron, işçilerin yasadışı iş durdurduğu için işten atıldıklarına dair basına açıklamalar yaptı. Kentpar Otomotiv’in ortaklarından Ali Yavuz, işçileri kanunsuz eylem yapmakla suçlayarak savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirti.

Patron şikayet etti, polis çıkardı

Patronun savcılığa şikayette bulunmasının ardından dün gee fabrikaya gelen polis, kararı gerekçe göstererek işçileri dışarı çıkardı. İşçiler, “Sendika haktır, gasbedilemez!”, “İnadına sendika, inadına DİSK’” sloganlarıyla dışarı çıktı ve bundan sonra ne yapacaklarını konuşmak için toplantı kararı aldı.

Evrensel’den Birkan Bulut’a konuşan Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan, gece saatlerinde fabrikaya polisin geldiğini ve savcılık kararı olduğu gerekçesiyle çıkmalarını istediğini söyledi. Hiçbir işçinin gözaltına alınmadığını belirten Ilgan, “Sendikamıza üye olan arkadaşlarımıza Kod-46 ile işten çıkarıldıkları bildirildi. Noterden gelen tebliğde de yasadışı grev yapıldığı söyleniyor. En son baktığımızda 86 kişinin sigorta çıkışı verilmişti” dedi.

“İşyerinin önünde devam edeceğiz”

Sendikaya üye olanların fabrikada çoğunluğu sağladığını anlatan Ilgan, “Ancak işveren görüşmeye yanaşmıyor, kendisine ulaşamıyoruz. Sendikalı olmak işçilerin hakkı ve arkadaşlarımız sendikalı çalışmaya başlayana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Öğleden sonra işçilerle toplanacaklarını belirten Ilgan, bundan sonra ne yapacaklarını sorduğumuzda eylemlerinin süreceğini, işyerinin önünde mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar