Kıbrıs’ta Krizler ve Eylemler

Kıbrıs’ta Krizler ve Eylemler

Kıbrıs’ta krizin her tonu şiddetlenerek artıyor

Bugün öğlen saatlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Hükümeti’nin istifa ettiği ve bunun da erken seçime yol açabileceği haberleri düştü gündeme. KKTC’de hükümetin istifa etmesinin görünürdeki nedeni bir süredir Meclis’teki siyasi partilerin bilinçli olarak toplantı yeter sayısına ulaştırılmaması. Siyasi krizin arka planında ise pandemi süreciyle şiddeti giderek artan ekonomik kriz var.

Ekonomisi ağırlıklı olarak turizm üzerinden şekillenen KKTC’de Ocak 2021’de en büyük oteller zinciri pandemiden dolayı kapanırken (1), Kıbrıs Gazetesi, Eylül ayı sonlarına doğru yaptığı bir haberde Kıbrıs’taki ekonomik krizin sermaye cephesinden görünümü “çek yasağı” kapsamına giren kişilerin sayısındaki muazzam artış üzerinden gösteriliyor. (2)

KKTC’deki ekonomik ve siyasi kriz bir süredir sıçramalı bir şekilde devam ediyor. KKTC’deki krizi besleyen ve tetikleyen güçlerin başında da Türkiye geliyor. Fazla değil daha Haziran ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ersin Tatar’ın karşısındaki adaylara MİT tarafından baskı yapıldığı, haberlere, raporlara konu olmuştu. (3) Türkiye’nin, Kıbrıs’ı neredeyse bir sömürgesi haline getirmek için gösterdiği çaba o kadar büyük ki, bugün istifa eden KKTC Başbakan’ı Ersan Saner, istifa mektubunda Türkiye ile imzalanan “İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün ‘ekonomik sorunlarının aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından’ ciddi bir güvence” olarak gösteriyor. (4)

KKTC’de kendisini siyaset krizi olarak gösteren ekonomik krize karşı da işçi ve emekçiler harekete geçmiş durumda. Ekonomik krizin ve Covid-19 salgınının olumsuz etkilerine dikkat çekmek için işçi ve emekçi memurlardan oluşan Belediye Emekçileri Sendikası ( BES), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Hür İş Federasyonu (Hür-İş) ve Mağusa Türk genel İş Sendikası (MTGİS) yarın Meclis önünde yapacakları eylemi daha önce duyurmuşlardı. Sendikalar “bizim sorunlarımız hâlâ devam ediyor” diyerek hükümetin istifasının yarınki eylemlerini etkilemeyeceğini açıkladılar. (5) Görünen o ki KKTC’de krizin her tonu yakın bir süreçte çatışmalı olarak kendisini göstermeye devam edecek.

1-https://www.gazeteduvar.com.tr/kibrista-ekonomik-kriz-kktcnin-en-buyuk-oteller-zinciri-merit-kapandi-haber-1509213

2- Habere göre pandemi döneminde “çek yasağı” kapsamına giren kişi sayısı bir önceki yola göre yüzde 83 oranında artmış. https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/ekonomik-gidisat-kotu-h118855.html

3- https://www.dw.com/tr/kuzey-k%C4%B1br%C4%B1s-raporunda-t%C3%BCrkiye-se%C3%A7imlere-m%C3%BCdahale-etti-iddias%C4%B1/a-57852720


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar