Kırk üç kişiye işkenceli, ters kelepçeli gözaltı

Kırk üç kişiye işkenceli, ters kelepçeli gözaltı

Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki eyleme hiçbir uyarı yapmadan saldıran polisin ters kelepçe, yerlerde sürükleme, darp, küfür ve hakaretlerde bulundu. Hastaneye giden avukatları da darp edip, uzaklaştırmaya çalışan polisler, işkenceye müdahale ettiği için bir avukatın boğazını sıktı.

Birleşik Mücadele Güçleri ve 1 Mayıs Platformu bileşenlerinin de katıldığı direnişteki işçilerin Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapacağı 1 Mayıs’a katılım çağrısı sırasında kitleye saldıran polis, kırk üç kişiyi gözaltına aldı. BMG Alınteri temsilcisi Mürüvet Küçük ile Alınteri okuru Murat Can Çoban da gözaltına alınanlar arasında.

İşkenceli gözaltı sonrası bir kişi Bakırköy Çocuk Şube’ye götürülürken, kırk iki kişinin ise emniyet ifadeleri tamamlandıktan sonra serbest bırakılacakları bildirildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği GM üyesi Av. Seher Dursun da polisin şiddetine müdahale ettiği için gözaltına alındı.

Görgü tanıklarının anlatımıyla ulaştığımız bilgilere göre, polis şiddeti gözaltı otobüslerinde devam etti. İşkence ile gözaltına alınan işçiler, araç içerisinde copla dövülürken, Avukat Seher Dursun da polisin bu işkencesine müdahale ettiği sırada, amir talimatıyla “Alın, bunu da alın!” denilerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Bayrampaşa Hastanesi’ne götürüldü. Polis şiddetinin hastanede de devam ettiği bildirildi. Çağdaş hukukçular Derneği bir açıklama yaparak “meslektaşlarımızı 1 Mayıs’ı sahiplenmeye, direnen işçiler ile dayanışmaya, polis şiddetine dur demeye Bayrampaşa Hastanesi’ne çağırıyoruz” dedi.

Hiçbir uyarı yapmadan kitleye saldıran polisin ters kelepçe, yerlerde sürükleme, darp, küfür ve hakaretlerde bulunduğu öğrenildi. Hastaneye giden avukatları da darp edip, uzaklaştırmaya çalışan polisler, işkenceye müdahale ettiği için bir avukatın boğazını sıktı. ÇHD yaptığı ikinci açıklamada ise “Bayrampaşa Hastanesi’nde işkence var!” dedi.

BMG’nin 1 Mayıs faaliyetleri kapsamında Altınşehir/Bayramtepe’deki bildiri dağıtımına da saldıran polis, BGM üyesi dokuz yoldaşımızı gözaltına aldı.

***

Haberimiz yayına girmek üzereyken gözaltıların serbest bırakıldığını öğrendik.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar