Köln’de “Dünyada değişen dengeler; tehlikeler ve fırsatlar” paneli

Köln’de “Dünyada değişen dengeler; tehlikeler ve fırsatlar” paneli

Alınteri’nin organize ettiği “Dünyada değişen dengeler; tehlikeler ve fırsatlar” paneli Almanya’nın Köln kentinde yapıldı.

YAŞANACAK DÜNYA

Alte Feurwache’ta yapılan panele Alınteri adına Alınteri Gazetesi yazarlarından H. Selim Açan, Partizan temsilcisi Metin Atak, Kürt siyasetçi, araştırmacı yazar Hasan Çewlik konuşmacı olarak katıldı.

Dünya devrim sosyalizm ve özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşunun ardından ilk konuşmacı H. Selim Açan’dı. Sözlerine “Dünya çapında eski dengelerin değiştiği, yerine de yeni bir şeyin konulamadığı bunun yerine tarihte seyrek yaşanan bir çöküş dönemi yaşandığını” vurgulayarak başladı.

Bu sadece emperyalistler arası dengelerin değişmesi değil, çok daha topyekün bir değişim. Yeni bir emek rejimi, yeni bir toplumsal ve siyasal ilişkiler sistemi kurulmak isteniyor. Bu aynı zamanda sıçramalı bir gelişim içinde kavşak noktasıdır. Uluslararası emperyalist güç ve rekabette 1990’lı yılların tek kutuplu dünyasının lideri ABD bu konumunu kaybetti. Çin yükselen emperyalist güç konumunda. Çin sessiz ve derinden ilerleyen, ekonomik gücünü ucuz emek sömürüsüne dayalı avantajları kullanarak kendisine alan açan bir konumdaydı. Emperyalist rekabet keskinleşince askeri yönden de hazırlıklar yaptı. ABD Çin’i yalnızlaştırıp çelmeleme stratejisi izliyor. Böyle süreçlerin büyük tehlikeler kadar fırsatları, toplumsal patlamaları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Açan, Bolşeviklerin azınlıkta olduğu Sovyetlerin Şubat Devrimi’ni ve Latin Amerika devrimlerini örnek verdi.

İkinci konuşmacı Metin Atak’tı. O da konuşmasında “ABD emperyalizminin gerilemesinin Çin sosyal emperyalizminin yükselmesinin Biden ile birlikte aşılmak istendiğini, ABD emperyalizminin yeniden öne geçme peşinde olduğunu” vurguladı.

Durum tespitlerinden ziyade ne yapılması gerekiyor. Dünya çapında komünistlerin birliği, anti-emperyalist birlikler söz konusu. Fakat bunlar çok daha fazla güçlendirilmeli. Seçim tartışmaları değil, faşizmin topyekün temelden yıkılması, silahlı savaşımın esas alınması gerekiyor.

Atak Türkiye değerlendirmesinde, AKP’nin iktidarı boyunca yaptığı katliamlara, saldırılara örnekler vererek rakamlarla anlattı.

Hasan Çewlik ise yaptığı sunumda özetle şunları söyledi:

Dünya çapında ve Ortadoğu’da dengeler değişiyor. Bunun karşısında savaşmak evet… Biz 43 yıldır savaşıyoruz. Ama sadece savaşmak yeterli değildir. Yeni yeni Rojava‘lar yaratmak, hep dayak yiyen konumdan çıkmak gerekiyor. Pandemi koşulları da bir ideolojik yaklaşım özel savaşın bir parçası haline gelmiştir. Nüfusun azaltılması hedeflenmiştir. Bütün bu saldırganlıklar karşısında sosyalizmin kendi toplumsal değerlerimizin hukukunu yaratmalıyız. Kendi özgürlük alanlarımızı yaratmalıyız. Birleşik Mücadeleyi büyütmeliyiz!

Panel dinleyicilerin görüş bildirimi ve soruları ile interaktif bir atmosferde devam etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar