Köln’de polis şiddetine karşı eylem

Köln’de polis şiddetine karşı eylem

Almanya’nın Köln kentinde Ehrenfeld’te dün polis karakolunun önünde toplanan kitle polis şiddetini protesto etti. Protestonun asıl nedeni, döverek bir kişinin ölümüne yol açan beş polis hakkında yürütülen soruşturma…

YAŞANACAK DÜNYA

Nisan ayında beş polisin şiddet uygulaması üzerine kaburgaları kırılan ve hastanede tedavi gören 59 yaşındaki İtalyan Gaetano B., kırıklara bağlı olarak kan zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Savcılık, 59 yaşındaki Gaetano B.’nin ölümünden polis memurlarının sorumlu olup olmadığını araştırılıyor. Gaetano B. Nisan ayında Bickendorf bölgesinde bir polis operasyonu sırasında Ehrenfeld Karakolu polisleri tarafından ciddi şekilde yaralanmış ve iki ay sonra kaldırıldığı hastanede kırıklara bağlı kan zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Operasyona katılan toplam beş polis memuru, bu hafta cep telefonu sohbetlerinde şiddeti yücelten ve birbirini teşvik eden mesajlar yazdıkları için geçici olarak görevden alındı.

Frankfurte Allgemeine’nın haberine göre, Köln-Ehrenfeld’te polis karakolunda görev yapan altı polis memuru, cep telefonu görüşmelerini kullanarak şiddet olayları hakkında rahatsız edici bir şekilde bilgi alışverişinde bulundu. Mesajlardan birinde şöyle deniyordu: “Onun bu kadar orospu çocuğu olduğunu bilseydim, daha fazlasını alırdı… Bir noktada kesinlikle tekrar alacağız.” Bir başka kısa mesajda, “Türk olduğu için övündü. Dün tekme attım… Cidden, sert uçtu. Yarın sana yüzünün fotoğraflarını gönderirim” deniyor. Bir sohbet, iki memurun ortak bir devriye gezisine atanmak istediğini gösteriyor. Mesajda, “Her halükarda, birini tutuklayacağız ve birini yok edeceğiz” diyor.

Dün yapılan eylemde Ehrenfeld polis memurlarının işkence yaptığı, insanları yaraladığı, ölümüne yol açtığı tüm operasyonların tam olarak aydınlatılması talep edildi. Yapılan konuşmalarda polis memurlarının geçmişte vatandaşlara sık sık aşırı şiddet uyguladığı söyleniyor. Şiddet görenlerin göçmen kökenli ailelerden gelmesi ırkçılık iddialarını doğruluyor.

Göstericiler, Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul’un, hem polisi kontrol altına alamadığı için hem de NRW’de gösteri hakkını büyük ölçüde kısıtlayan Polis Yasası nedeniyle istifasını talep ediyor.

Eylem sırasında yüzlerce polis, karakolu koruma altına aldı, karakol çevresi bariyerlerle kapatıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar