Komünist İmam

Komünist İmam

Hasan Kıyafet’in ilk kez 1969 yılında yayımlanan ve 60 baskı yapmış kitabı, imam hatip okulunu bitirdikten sonra köyüne gelip imamlık yapan Umur karakterinin halkı bilinçlendirerek ağalık sistemine son vermeye çalışmasını anlatıyor.

Hasan KIYAFET

Hasan Kıyafet’in ilk kez 1969 yılında yayımlanan ve 60 baskı yapmış kitabı, imam hatip okulunu bitirdikten sonra köyüne gelip imamlık yapan Umur karakterinin halkı bilinçlendirerek ağalık sistemine son vermeye çalışmasını anlatıyor. Maalesef çok fazla mesaj verme kaygısı taşıyor.

Kitapta, yıllardır inananlara öcü, kafir, dinsiz diye belletilen sosyalizmin, sosyalistlerin ve komünal yaşamın İslamın eşitlikçi ve adil özüyle yakın olduğu tezi işleniyor. Hasan Kıyafet romanı ile ağalık sistemini sorgulayarak feodal düzene, komprador burjuvaziye Umur karakteriyle ‘savaş’ açıyor. Komünist İmam’ın eşkiya-evliya karışımı hikayesi okurlara başka dünyaları, bambaşka hayatlardan yola çıkarak birliği ve dayanışmayı da baz alarak sunuyor.

Kırşehir – Kaman doğumlu olan Kıyafet’in Anadolu halkının kendine has bütün özelliklerini taşıması ve eserlerine yansıtması da onun Anadolu’ya, türkülere, insana bağlılığını ve inancını gösteriyor aynı zamanda

12 Mart ve 12 Eylül’ün cezaevlerini gören, hayatı sürgünde geçen yazarın eserlerinin hala okunması ve güncelliğini koruması çok güzel.

Kitaptan bir alıntıyla bitirmek istiyorum:

Bir İslam köyünde bir kişi acından ölürse bütün köy katildir, insan insana kul olamaz. Kötüye başkaldır, gücün yetmiyorsa küs, onunla konuşma. Lüks haramdır, fazla mal lüksü doğurur. Komşunun aç olduğunu bilerek tok yatıyorsan, İslam değilsin. (…) Yoksullar cennete varlıklılardan önce girecek. Tanrı’nın en yüce yaratığı insandır, insana kötülük, tanrıya kötülüktür. Fazla mal haramsız, fazla söz yalansız olamaz.

Daha nice baskılar yapsın kitabınız ustam, sizin bu değerli eserinizi tüm edebiyat severler okumalıdır. Yüreğinize emeğinize sağlık.

Keyifli okumalar…

Dostlukla kalın

Gürbüz DENİZ


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar