Konya katliamı protestosu için Avrupa kentleri ayaktaydı

Konya katliamı protestosu için Avrupa kentleri ayaktaydı

Konya’daki ırkçı faşist katliam Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Kanada, Kıbrıs, Danimarka ve birçok Avrupa ülkesinde protesto edildi.

YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’nın Berlin, Düsseldorf, Hamburg, Nürnberg, Darmstadt, Münih, Frankfurt ve Kassel kentlerinde, Avusturya’nın Viyana kentinde, Fransa’nın Bordeaux, Paris, Strasbourg, İsviçre’nin Luzern, Bern, Lozan, Cenevre, Zürih, Basel ile Bellinzona, İngiltere’nin Londra, Kıbrıs, Kanada kentlerinde ve birçok Avrupa kentinde Konya’daki katliam protesto edildi. Yaşanacak Dünya okurları da bulundukları yerlerde alanlardaydı.

Düsseldorf
Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen yürüyüş ile Konya’da AKP-MHP’lilerin faşist saldırısı protesto edildi. Eylemi MED Federasyonu ve Kürdistan Kadın Hareketi YJK-E NRW düzenledi. Eylem DGB Haus önünde başladı.

Miting ve yürüyüş kortejinin en önünde Dedeoğulları ailesinin fotoğraflarının olduğu bir pankart ile Almanca “Türkiye’nin Kürtlere karşı savaşını durdurun!”, “Kürtler haklarını istiyor!”, “Bimre îxanet!”, “Bijî berxwedana Başûr!”, “Deniz Poyraz onurumuzdur!” yazılı pankartlar taşındı.

Yapılan mitingten sonra “Sayınız kalabalık” bahanesiYle yürüyüşe izin vermeyen polis, “Ya yürürüz ya da biz buradayız gitmiyoruz” tavrı karşısında yürüyüşe izin verdi.

“Şehit namirin” sloganlarının atıldığı eylemde hazırlık komitesi adına konuşma yapan Yılmaz Gültekin şunları söyledi:

İnsanlarımız kendi evinde iken katledildiler. ‘Kürt sorunu Arjantin’de de olsa orayı vururuz’ mantığı bunu yaptı. Kürdistan halkı olarak biz ölümü kabul ettik ama ihaneti kabul etmediğimizi bilmeli. Bu nedenle mücadele ediyoruz. Bu nedenle kaçmıyoruz, korkmuyoruz. Bugün sesinizi güçlü çıkarın, ayaklarınızı yere güçlü vurun!

KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt de Koçgiri, Zilan, Maraş, Roboski ve Efrin’in unutulmadığını söyledi.

“Konya katliamı aynı zamanda Ankara Gar katliamının devamıdır” diyen Zümrüt şöyle konuştu:

Katliamı kınamak yetmez. Uluslararası güçler gelip bizi katliamlara karşı korumaz ve korumuyorlar da. Kendi gücümüze güvenmeli ve ona göre örgütlenmeliyiz!

Zübeyde Zümrüt, Kürdistan halkına çağrıda bulunarak, 3 Ağustos Şengal Soykırımı’nın yıldönümünde yapılacak bütün eylemlere katılım çağrısı yaptı.

YJK-E Eş Sözcülerinden Ayten Kaplan da bir konuşma yaptı. Kaplan, Kürdistan halkının uzun yıllardır kendi ulusal hakları için mücadele verdiğini, halk hak istedikçe tutuklandığını veya öldürüldüğünü söyledi.

Bu konuşmalardan sonra sloganlar ve marşlarla yürüyüşe geçildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar