Köylüye verilen sözler de tutulmadı: Urfa’da tarlalar ekilemiyor, köylü hacizle boğuşuyor!

Köylüye verilen sözler de tutulmadı: Urfa’da tarlalar ekilemiyor, köylü hacizle boğuşuyor!

Erdoğan’ın ödeneceğini açıkladığı kuraklık desteklemeleri birçok çiftçinin hesabına yatırılmadı; Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan borçlarının yapılandırılması, yerine getirilemeyecek koşullara ve yüksek faize bağlandı; köylüler icralarla boğuşurken girdi maddelerindeki astronomik zamlar nedeniyle ekim de yapamıyorlar

Krizin kurlardaki yükseliş ve kontrol edilemez enflasyon olarak hükmünü konuşturduğu bu koşullarda bir avuç zengin dışında kalan tüm toplumsal kesimler gibi çiftçiler de kan ağlıyor. Kuraklığın sonuçlarıyla boğuşan, üstüne bir de elektrik dağıtım şirketlerinin estirdiği terörle mücadele eden, kur artışıyla birlikte otomotiğe bağlanmış zamlar nedeniyle uluslararası tekellerin denetimindeki girdi maddelerine (gübre, tohum…) ulaşamaz hale gelen, akaryakıt zamlarından doğrudan etkilenen köylüler, verimli arazilerini ekemez duruma geldi. Dahası Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin borçlarının yapılandırılması ve kuraklık nedeniyle uğradıkları zararların karşılanması için vaadedilen desteklerin ödenmesi sözü yerine getirilmediği için hacizlerle boğuşuyorlar.

Hacizle de borçlarını ödeyemedikleri durumda kendilerini bekleyen seçenek hapis “tazyik hapsi” yaptırımı yani cezaevi oluyor. Daha önce Uşaklı çiftçi Mazhar Ulubey, Tarım Kredi’ye olan borçlarını ödeyemediği için üç ay “tazyik hapis” cezası almıştı. Son olarak yine Uşak’ın Sivaslı ilçesinde çiftçilik yapan İbrahi Kaya Tarım Kredi’ye ödeyemediği borçları nedeniyle hapse konulmuştu.

Tarlalar ekilmez, çiftçiler haciz-hais cezalarıyla boğuşurken AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da her zamanki gibi verdiği sözleri “unuttu”! 4 Haziran 2021 tarihinde yaptığı bir konuşmasında, “Çiftçilerimizin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarını erteliyoruz. Kuraklık sigortasında TARSİM devlet desteğini önümüzdeki yıla özel yüzde 70’e, hasar ödeme oranını da yüzde 80’e çıkarıyoruz. Verim kayıplarına göre dekara yüz liraya kadar doğrudan ödeme yapacağız” demesine rağmen aradan geçen onca zamana rağmen çiftçiler bu desteklere, doğrudan ödemelere ulaşamadılar. Keza ulaşabilmeleri için getirilen koşulları karşılayamadılar, muhtemelen o koşulları ancak büyük toprak sahipleri karşılayabilidi. Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi’den aldıkları borçlar da aynı şekilde koşullar sağlanamadığı için gerçekleşmedi ve hacze dönüştü. Bugünlerde halkın yıkımı pahasına uygulanan politikaları “düşük faiz” gibi ulvi bir haleyle sarmalayan Erdoğan’ın başındaki devlet, köylülerin borçlarının yapılandırılması koşulunda yüzde 12 gibi yüksek bir faiz dayatıyor.

ANKA Haber Ajansı’ndan Dilan Kutlu’ya konuşan Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar, bu süreci şöyle aktardı:

Devlet tarafından çiftçilere alan bazlı, hasar oranına göre bir desteklemenin ödeneceği açıklanmıştı. Ancak bu açıklama şu ana kadar gerçekleşmiş değil. Çiftçilerimizin tam da ekim dönemine geldiği bir dönemde, çiftçilerimizin para sıkıntısı çektiği bir dönemde bu ödemenin şimdiye kadar yapılması gerekiyordu. Çiftçilerimiz, mazot ve gübre artışlarından çok fazla etkilenmektedir. Çiftçilerimizin tekrar tarlaya dönebilmesi için bu desteğe acil olarak ihtiyacı vardı ve bunun bir an önce ödenmesi gerekiyordu. Ancak şu ana kadar ödenmedi. Biz, bu ödemenin bir an önce yapılmasını devlet yetkililerinden bekliyoruz.

‘Ertelemeye giren borçlar yüksek faizle ertelemeye tabi tutuldu’

Bununla birlikte çiftçilerimiz, son zamanlarda aşırı derecede bir borçlanmaya gitmiş, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Kuraklığa ilişkin bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre çiftçi borçlarının ertelenmesi gerekiyordu. Ancak erteleme kararı, karar açıklandıktan 2,5 ay sonra açıklandı. Açıklandıktan sonra şartlar o kadar ağır geldi ki çiftçilerimiz bu ertelemeden faydalanamaz oldu.

Çiftçilerimizin yapılandırılmış kredi borçları, gecikmiş borçları, icraya gitmiş borçları kesinlikle bu kapsama alınmadı. Alınmadığı gibi, normal çiftçi borçları yüzde 8,5’tan kullandırılırken ertelemeye giren çiftçilerimizin borçları yüzde 12,5 gibi yüksek bir faizle ertelemeye tabi tutulacaktı. Bu şartları uygulayan çiftçilerimiz dahi bundan yine faydalanamadı. Çünkü bununla birlikte bir de Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) şartı arandı. Çiftçilerimizin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nde ertelemeden faydalanabilmesi için maalesef ki bu şartların hepsini yerine getirmesi imkansız gibi bir şey. Bu nedenle bugün rahatlıkla şunu söyleyebiliriz. Maalesef Tarım Kredi Kooperatifleri’nde kesinlikle hiçbir çiftçimiz bu ertelemeden faydalanamadı. Tek beklentimiz, şu anda Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarımızın faizsiz en az üç yıl taksitle ertelenmesi gerekmektedir.”

Kuraklık desteklemesiyle en azından tohum alırız diye bekledik, o da olmadı”

Urfa’nın Hilvan ilçesinde çiftçilik yapan Ferhat Demiryeri ise söz verildiği halde kuraklık desteklerinin ödenmediğini, girdi maliyetlerinin altında ezildiklerini söyledi.

Demiryeri, ANKA’ya şunları anlattı:

Şu anda bu tarla Türkiye’nin en verimli arazilerinden bir tanesi ama şu anda biz bu tarlaya hiçbir şey ekemiyoruz. Çünkü hiçbir destek verilmedi. Bize verilen hiçbir sözler yerine getirilmedi. Bu toprak böyle boş kalıyor. Kuraklık desteklemesi hiçbir şekilde verilmedi. Kooperatif borçlarımız, Ziraat Bankası’ndaki borçlarımıza hiçbir şekilde erteleme olmadı ve hepimizi icraya verdiler. Şu anda bütün çiftçiler genel olarak icralık. Gübre saatte bir zam yiyor. Mazot her gün zam yiyor. Kuraklık desteklemesiyle en azından tohum alırız diye bekledik. O da olmadı. Biz şu an tarlamızı boş bırakacağız. Hiçbir şekilde ekim yapmayacağız.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar