Kürt düğününe “terör” muamelesi!

Kürt düğününe “terör” muamelesi!

Mamak’ta Kürt bir ailenin düğünü sırasında TEM polisleri geldi. Aile, “‘Yöresel elbiseler giyildi’ diye şikayet olduğunu söylediler. Görüntüleri istediler” dedi.

Kürt halkına yönelik saldırılar sadece tarihsizleştirme ve belleksizleştirmeyle sınırlı değil. Geleneklerini, o gelenekler içindeki ulusal motifleri, alışkanlıkları da terketsin istiyorlar. Mamak’ta Hakkarili bir Kürt ailenin düğünü sırasında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden (TEM) polislerin gelmesi, “’Yöresel elbiseler giyildi’ diye şikayet olduğunu söylediler. Görüntüleri istediler” demesi ve görüntüleri istemesi bunun tipik ifadesidir.

Kebabı bile terörle ilişkilendiren, önüne gelen herkese-her şeye bu payeyi biçen faşist devletin Kürt düğününe böyle bir muamelede bulunmasıysa şaşırtıcı değil elbette!

MA’daki habere göre Ankara’nın Mamak ilçesine bağlı Türközü Mahallesi’nde açık havada Kürt bir ailenin yaptığı düğüne polisler geldi ve şikayet olduğunu söyledi. Polis, düğünün iki gün olması sebebiyle bitiminde görüntülerin kendilerine teslim edilmesini istedi.

Düğün sahiplerinin yakınlarından İlhan Karaman, “Biz 25 yıldır burada düğünlerimizi yapıyoruz, daha önce de birçok kez polis geldi ancak hiçbir zaman TEM’den polis gelmedi. Daha önce düğünde gürültü yapılması gibi gerekçelerle gelirlerdi. Biz Hakkariliyiz, her zaman düğün yapıyoruz, ilk kez böylesi bir durumla karşılaşıyoruz” dedi.

’25 yıldır buralarda aynı şekilde düğünlerimizi yapıyoruz’

Yöresel elbiselerin gerekçe gösterildiğini ifade eden Kahraman, “Bize ‘yöresel elbiseler giyildi’ diye şikayet olduğunu söylediler. Yapılanın düğün olmadığını, miting gibi yapıldığını söylediler. Biz 25 yıldır buralarda aynı şekilde düğünlerimizi yapıyoruz. Bize ‘düğüne devam edebilirsiniz ancak daha sonra kamera görüntülerini alıp inceleyeceğiz’ dediler. Düğünden sonra görüntülerin kendilerine iletilmesini istediler” şeklinde açıkladı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar