Kuzey Marmara Otoyolu kapalıyken bile beşli çetenin kesesi doldu!

Kuzey Marmara Otoyolu kapalıyken bile beşli çetenin kesesi doldu!

Kuzey Marmara Otoyolu’nun kardan kapanmasına ilişkin Bakanlığa soru önergesi veren HDP Milletvekili Oya Ersoy, müteahhit çetesinin yol kapalıyken dahi döviz endeksli geçiş garantisi sebebi ile kâr etmeye devam ettiğini, yolu açmak sorumluluğu kendilerindeyken bunun da devletin olanaklarıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Bir mega proje olarak propaganda edilen, belirlenen tarihte açılarak siyasi şov malzemesine dönüştürülmesi için işin hızlandırılması nedeniyle yapımına işçi kanı karışan Kuzey Marmara Otoyolu yoğun kar yağışı nedeniyle tam 17 saat kapalı kaldı. Kalyon, Cengiz İnşaat, Limak, Kolin, Pak Yatırım, RSY İnşaat şirketleri tarafından yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve döviz endeksli geçiş garantisi verilen yol, kapalı kaldığında bile ücreti halkın vergilerinden kesildi. Bu da yetmedi. Kuzey Marmara Otoyolu (KMO) işletmesi yolun açılmasından sorumluyken, o da yine bütçe kaynakları kullanılarak yapıldı, devreye AFAD, Karayolları ve Jandarma girerek yol açılabildi.

Yoğun kar yağışının beklendiği 2 gün öncesinden belliyken önlem almayan KMO işletmesi denilen müteahhitler çetesinin kesesi her açıdan dolmaya devam etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Oya Ersoy, bu konuya dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Ersoy; kar dolayısıyla kapalı olduğu halde KMO İşletmesinin yatırımcısı olan Kalyon, Cengiz İnşaat, Limak, Kolin, Pak Yatırım, RSY İnşaat şirketlerinin zengin edildiğini söyledi.

Ayrıca Kuzey Marmara Otoyolu’nu açmak için Karayolları Genel Müdürlüğü, AFAD, Jandarma müdahalelerde bulunduğunu belirten Ersoy, otoyoldan tamamen KMO İşletmesi sorumlu olmasına rağmen yolu açmak için sağlanan kaynakların kamu kaynaklarından harcandığını belirtti.

Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına şu soruları yöneltti:

Kuzey Marmara Otoyolu kar yağışından dolayı kapalı kaldığı 17 saat boyunca KMO İşletmesi’nin yatırımcı olan şirketlere döviz endeksli geçiş garantileri için ne kadar ödenmiştir?

Kuzey Marmara Otoyolu’nun trafiğe açılması için yapılan harcama ne kadardır?

Kar yağışı iki gün öncesinden bildirilmesine rağmen neden tedbir alınmamıştır?

KMO’dan sorumlu olmasına rağmen sorumluluğunu yerine getirmeyip yolun açılması için müdahale etmeyen KMO İşletmesi hakkında işlem başlatılacak mıdır?

KMO İşletmesi’nden otoyolun açılması için harcanan kamu kaynaklarının tahsili yapılacak mıdır?


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar