Leyla Aydemir’in katilleri de beraat ettirildi

Leyla Aydemir’in katilleri de beraat ettirildi

Çocuk istismarcılarını teker teker aklayan, ödül gibi cezalarla dışarı salıveren yargı bugün de 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in katillerini, istismarcılarını beraat ettirdi

İki aile arasındaki husumet nedeniyle kaçırılıp, öldürülen daha sonra istismara uğradığı da tespit edilen 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in katilleri bugün Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen karar duruşmasında beraat ettirildi. Aynı mahkeme daha önce verdiği kararınea amca Yusuf Aydemir’in husumetli olduğu ağabeyini tehdit maksadıyla kızını oyun oynama bahanesiyle kaçırıp sakladığı, ölümü üzerine de serin bir alanda beklettiği, aramaların gevşetilmesi ve köyde normal hayata dönülmesini fırsat bilerek de cesedini dereye attığı kanaatine varıldığını vurgulamıştı.

O zaman bu kanaate varan mahkeme 13 Ekim 2021’de görülen karar duruşmasında, katil amca Yusuf Aydemir’e müebbet hapis cezası, diğer sanıklar Mehmet Ali Aydemir, Musa Aydemir, Besim Dursun, Hatun Dursun, Ayşe Artam ve Yıldırım Artam ise beraat vermişti.

Bir üst mahkeme olan Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’yse 21 Aralık 2020’de yerel mahkemenin bu verdiği kararı bozarak, “kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Yusuf Aydemir’i tahliye ettirmişti. Gerekçesi de “yeterli delilin olmaması”ydı.

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın bugünkü karar duruşmasına Leyla’nın avukatları ek deli olarak AFAD görevlileri arasındaki konuşmaları içeren ses kayıtları sunmalarına rağmen mahkeme bu kayıtları dinlemediği gibi, delil olarak da kabul etmedi.

Avukatların ısrarı üzerine yaşanan gerilime rağmen mahkeme başkanı bu tutumunu sürdürdü. Savcı mütalaasında sanıklar hakkında ceza isteyip, tutuklama kararı çıkarılmasını talep etmesine rağmen mahkeme yargılananların hepsi hakkında beraat kararı verdi.

Ağrı’da kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedenine ulaşılan Leyla’nın ölümüyle ilgili bugün görülen duruşmaya Leyla’nın daha önce tahliye edilen amcası katil Yusuf Aydemir ile tutuksuz sanıklar katıldı. Leyla’nın annesi Şükran Aydemir ile yurt dışında olduğu belirtilen babası Nihat Aydemir, duruşmaya gelmedi. Taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme başkanı avukatın ses kaydı dökümü okumasını engelledi!

Duruşmada önceki celsede sunulan ve katliamla ilgili olduğu öne sürülen bir ses kaydının çözümlemesi okundu. Duruşmada, savunma yapan Leyla’nın ailesinin avukatı Erdoğan Tunç, ses kayıtları ile ilgili bilgi verdiği sırada mahkeme başkanın araya girmesi ile tartışma yaşandı. Erdoğan, “Soruşturmayı mahvettiniz. Konuşmama izin vermiyorsunuz, başkanlık taslıyorsunuz. Siz bu yetkiyi nereden alıyorsunuz?” demesi üzerine mahkeme başkanı “Bunu CMK yetkilerimden alıyorum” yanıtını verdi.

Davanın bir an önce kapanmasını istiyorlar

Ardından tekrar konuşan Erdoğan, “Sanıklar en başından beri suçu inkar yoluna gittiler. Kimsenin aklıyla alay edilmesin. Bir an önce davanın kapanmasını istiyorlar. Mahkemeye yeni sunduğumuz bu ses kayıtları ciddiye alınmalıdır ve araştırılması gerekmektedir. Orada çalışan AFAD görevlileri bu işin suç ortaklarıdır. Tüm sanıkların tutuklanmasını ve cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi. 

Mahkeme başkanı ise, Erdoğan’ın mahkemeye sunduğu ses kayıtlarının davaya etkisi olmayacağından bu kayıtların yer aldığı CD’nin çözülmesi ve içeriklerinin araştırılması yönündeki talebini reddetti.

Savcı ceza istedi

Esas hakkındaki mütalaasını veren iddia makamı, sanıklardan Yusuf Aydemir, M.A. Aydemir ve B.D’nin “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “kasten öldürme” suçlarından A.A. ile Y.A’nın bu suçlara iştirakten cezalandırılmasını, M. Aydemir ile H.D’nin ise beraatını talep etti.  İddia makamı, ayrıca sanıklardan Yusuf Aydemir, M.A. Aydemir ve B.D’nin tutuklanmasına karar verilmesini de istedi.

Sanıkların tamamına beraat

Mütalaaya karşı savunma yapan sanıkların tamamı ise suçlamaları reddetti. Ardından davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıkların tamamının delil yetersizliğinden ayrı ayrı beraatına hükmetti.

Leyla Aydemir’in ailesinin avukatı Erdoğan, duruşma çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, karara tepki göstererek, “Şaşkınlık içerisindeyim. İstinafın bozma ilamından sonra dosyaya yeni deliller sunduk. Ancak bu deliller incelemeye alınmadan önceki kurulan ara kararlardan da vazgeçilerek yangından mal kaçırırcasına hızlıca karar verildi. Tüm sanıklar hakkında verilen beraat kararlarını bir üst mahkeme olan istinaf mahkemesine taşıyacağımızı beyan ediyoruz. Hukuk mücadelesi devam edecek. Şu an her şey bitmiş değil. Sonuna kadar davayı takip etmeyi sürdüreceğiz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar