Lila Kağıt’ta sendikal kıyım devam ediyor

Lila Kağıt’ta sendikal kıyım devam ediyor

Çorlu’daki Lila Kağıt’ta Selüloz-İş’te örgütlenen işçilere yönelik kıyım saldırısı son olarak beş işçinin daha işten atılmasıyla sürüyor. Fabrikada eylül ayında da 17 işçi “performans düşüklüğü” gerekçesiyle çıkarılmıştı. Son atlan beş işçi içinse gerekçe bile söylenmeyip, sadece “şirket kararı” denildi.

İhracatta ilk 160’a giren Türkiye’nin en büyük kağıt mendil ve tuvalet kağıdı üreticisi Lila Kağıt’ta, daha iyi çalışma koşulları ve ücret için Selüloz-İş’te örgütlenen işçilere yönelik baskı, mobbing ve işçi kıyımı saldırıları devam ediyor. Özellikle pandemi döneminde karlarına kar katan ve Sofia, Maylo, Berrak gibi markaları üreten fabrikada yönetim, sendikal örgütlenmeden haberdar olduğu anda işçileri istifaya zorladı, e-devlet şifrelerini almaya kalkıştı ve eylül ayında 17 işçiyi “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten attı. Bu kıyımdan sonra da baskı ve mobbinge devam eden yönetim, son olarak da beş işçiyi gerekçe bile göstermeden “şirket kararı” diyerek işten attı.

Dün fabrika önünde açıklama yapan Selüloz-İş, işten atmalara tepki gösterdi, patrona sendikayı tanıması için çağrıda bulundu.

Evrensel’deki habere göre Selüloz-İş Genel Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım, burada yaptığı konuşmada süreç hakkında şu bilgileri verdi:

Örgütlenme karşısında bilindik yöntemlere başvuran patronlar Lila Kağıt’ta da baskı, tehdit işçilerin e-devlet şifrelerini isteme gibi uygulamalar yapıyor. Şimdiye kadar vermediği sosyal yardımları örgütlenme sürecinde veriyor. Ama Lila Kağıt işçileri bunların hiçbirine kanmadı ve sendikalarına sahip çıktı. Şimdi de işveren işten atma yolunu deniyor. Daha önce çıkardıklarının performanslarının yetersiz olduğunu söyleyen işveren, bu sefer sadece şirket kararı diyor. Artık şirket çok iyi biliyor ki, rekorlar üstüne rekorlar kıran, her geçen gün üretimini ve kârını arttıran, ihracatta ilk 160’lara giren bu işyerinde işçi çıkarmanın hiçbir geçerli nedeni yoktur. Tek nedeni sendikal örgütlenmedir

Yıldırım, patronu sendikayı tanımaya, işçiler üzerindeki baskıyı sonlandırmaya çağırdı.

Ayrıca Lila Kağıt yönetimi beş işçiyi işten çıkarır çıkarmaz ara bulucu vasıtası ile işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının üstüne 6-7 maaş daha fazla ücret teklif ederek anlaşma yoluna gitti. Lila Kağıt yönetiminin böylece mahkeme yolunu kapatmaya çalıştığı vurgulandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar