Lodos fırtınasına rağmen işçiler çalıştırıldı, önlemler alınmadı: Beş ölüm, onlarca yaralı!

Lodos fırtınasına rağmen işçiler çalıştırıldı, önlemler alınmadı: Beş ölüm, onlarca yaralı!

Meteorolojinin lodos fırtınası uyarılarına rağmen şantiyeler durmadı, motokuryeler çalıştı, açgözlü müteahhitlerin fahiş fiyatlarla sattıkları binaların çatıları uçtu, sokaklar adeta cehenneme döndü. İstanbul ve Zonguldak’ta beş kişi hayatını kaybederken, onlarca insan da yaralandı

Meteoroloji tarafından lodos ve fırtına uyarısı yapılmasına rağmen patronlar açgözlü kar hırslarıyla işçileri 300 metrelik yükseklikte çalışmaya zorladı, Uyarılara rağmen şantiyeler durmadı, morotkuryeler savrulan nesnelerin çarpması sonucu yaralandıkları halde siparişler devam etti, ambarlarda konteynerler, yollarda TIR’lar devrildi, ağaçlar kırıldı, kuleler yıkıldı, koca koca binaların çatıları koptu. İstanbul başta olmak üzere kentler, lodos ve fırtınaya adeta teslim oldu. İstanbul ve Zonguldak’ta beş kişi hayatını kaybederken, çok sayıda işçi veya sokakta işi olan emekçi yaralandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, fırtınadan kaynaklı 4 kişinin hayatını kaybettiğini 38 kişinin ise  yaralandığını açıkladı. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İstanbul’da olumsuz hava koşulları nedeniyle 1’i yabancı uyruklu, 3’ü vatandaşımız olmak üzere 4 can kaybı yaşanmış, 3’ü ağır, 19 vatandaşımız yaralanmıştır.” denildi. 

İBB’den de  “İstanbul’da etkili olan lodos nedeniyle 33 çatı uçtu, 192 ağaç, 52 trafik ışığı ve yön tabelası devrildi,  232 tehlike arz eden parça düştü, 12 araç da hasar gördü.” bilgisi paylaşıldı.

Sarı Kod verilmesine rağmen çalıştırıldılar

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin çatısında ameliyathane inşaatında çalışan 20 yaşındaki işçi Serkan Duran, rüzgar nedeniyle yıkılan duvarın altında kalarak hayatını kaybetti.

Konuya ilişkin açıklama yapan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi alınmayan önlemlere dikkat çekti. İSİG Twittir hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Lodos fırtınası nedeniyle “Sarı kod” verilmesine yani önceden durum bilinmesine rağmen önlem alınmadığı için iş cinayetleri ve yaralanmalar meydana geliyor.

Gebze’de cami inşaatında iskele çöktü, biri ağır üç işçi yaralandı!

Günler öncesinden uyarısı yapılan, Kocaeli genelinde etkili olan lodos nedeniyle Gebze Beylikbağı Mahallesi’nde yapımına devam edilen Sarı Cami’nin iskelesi çöktü. Çöken iskelenin altında kalan 8 kişiden 2’si enkaz altında kalırken toplam 3 kişi yaralandı. Bir işçinin ağır yaralı olduğu öğrenildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar