Londra’da mültecilerle dayanışma eylemi: “Avrupa Kalesi Yıkılsın!”

Muhafazakar Parti’nin Polonya Hükümeti’nin sınırlarını güçlendirmesine yardım amacıyla Belarus sınırına İngiliz askeri gönderme kararı Londra’da protesto edildi.

Özden DİNÇ

İktidarda olan Muhafazakar Parti’nin Polonya Hükümeti’nin sınırlarını güçlendirmesine yardım amacıyla Belarus sınırına ilave İngiliz askeri göndereceğini açıklamasının ardından “Avrupa Kalesine Hayır” (No to fortress Europe) çağrısıyla Cumartesi günü Londra’daki Polonya Büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi yapıldı. 

“Stand Up to Racism” (Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk) örgütünün mültecilerle dayanışmak için düzenlediği eylemde yaklaşık 200 kişi Polonya-Belarus sınırı arasında sıkışıp kalan mültecilere yönelik insanlık dışı tutumu protesto etti. Gösteride ayrıca İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’in önümüzdeki günlerde parlamentoya sunması beklenen “mülteci karşıtı” sınır yasa tasarısı da protesto edildi. 

Protesto gösterisinde Demiryolu Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT), Ulusal Eğitim Sendikası (NEU) temsilcilerinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarından aktivistler de birer konuşma yaptı. İngiltere’deki iktidarın ve diğer Avrupa hükümetlerinin ikiyüzlü politikalarına dikkat çekilen konuşmalarda göçmenlerle dayanışmanın her zamankinden daha acil olduğu ifade edildi.

“Campaign for Nuclear Disarmament”tan (Nükleer Silahsızlanma Kampanyası) Sophie Bolt, Polonya-Belarus sınırında yaşanan insanlık dramı karşısında Polonya’nın adeta bir askeri ihtilafla karşı karşıyaymışcasına NATO’dan destek istediğini hatırlattı ve Irak’takine benzer “gayrimeşru” savaşlar sonrasında yerlerinden edilen mülteciler konusunda İngiltere’nin birinci dereceden sorumlu olduğunu söyledi.

“Stop The War Coalition”dan (Savaşı Durdurun Koalisyonu) Lindsey German ise Polonya-Belarus sınırında sıkışıp kalanlar mülteciler için “Biz ülkelerini işgal ettiğimiz, yaşadıkları yerleri bombaladığımız için, bu savaşlara milyarca pound akıttığımız için oradalar. (…) İnsanlar ormanlarda donarak ölüyor. Buna dur demeliyiz” dedi.

İşçi Partisinin eski lideri Jeremy Corbyn de Polonya Büyükelçiliği önündeki gösteriye katılanlar arasındaydı. Corbyn yaptığı konuşmada dünyadaki mevcur politik iklimde ırkçılık karşısında sözünü söylemenin ve göçmenlerle dayanışmanın hayati bir önem arz ettiğini belirtti. Corbyn “Irkçılık toplumları bölmek için dizayn edilmiştir ve sağcı siyasetçiler de bunu işçi sınıfının birliğini engellemek ve sosyal bir değişimin ve sosyal adaletin sağlanmasının önüne geçmek amacıyla kullanırlar. Avrupa’nın tarihine bakın, dünya tarihine bakın ırkçılığın nelere yol açtığı ortada” diye konuştu.

Corbyn halihazırda medyada mültecilerle ilgili haberlerdeki hakim söyleme de dikkat çekti. Medyanın “Avrupa’nın devasa bir mülteci akını ile karşı karşıya olduğu ve bunun Avrupa’nın geleceği için çok büyük bir tehlike yaratacağı” şeklindeki söylemini eleştiren Corbyn, Avrupa’nın ev sahipliği yaptığı mülteci sayısı -Avrupa’ya nazaran daha kısıtlı kaynağa sahip- diğer ülkelerdeki mülteci nüfusu ile kıyaslandığında tablonun hiç de medyada aktarıldığı gibi olmadığının anlaşılacağını söyledi. Corbyn ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlı’ğının mülteciler konusunda son dönemdeki politik faaliyetlerinin sömürgeci bir zihniyeti yansıttığını belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından göstericiler “Avrupa Kalesi Yıkılsın!”, “NATO askerleri dışarı, göçmenler içeri!” ve “Mülteciler hoşgelsin!” sloganları ile mültecilere sınırların açılması talebinde bulundular.

Evrensel


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar