Maden patronları katliamlarını sürdürüyor, bu seferki felaket Ayvalık’ta!

Maden patronları katliamlarını sürdürüyor, bu seferki felaket Ayvalık’ta!

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Karaayıt Köyü yakınlarındaki Bilfer Madencilik tarafından işletilen ve sürekli kapasite artıran demir cevheri zenginleştirme tesisine ait depolama alanında atık dağı çöktü ve dereye ağır metal doldu.

Maden patronlarının açgözlü kar hırsını sürekli yemleyen devlet bu vampirlerle ilgili hiçbir denetim yapmadığını döne döne gösteriyor. Daha yeni Giresun Şebinkarahisar’da Nesko Madencilik‘in bakır, kurşun, çinko işletmesindeki atık havuzu çökmüş ve binlerce ton zehirli çamur Kılıçkaya Barajı ve Kelkit Irmağı’na karışmıştı. Bu ilk de değildi. Bu olayın şoku atlatılmamışken bu sefer de Balıkesir Ayvalık’ta benzer bir olay yaşandı. Bilfer Madencilik ve Turizm Şirketi tarafından işletilen ve sürekli olarak kapasite arttıran Ayvalık’a bağlı Karaayıt Köyü yakınlarındaki Bilfer Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi’nin atık depolama alanındaki atık dağı çöktü ve ağır metaller Dedetepe Deresi’nin suyuna, buradan da içme suyu barajı olarak kullanılan Madra Barajı’na karıştı. Sahil kısımlarında Dikili, Altınova, Ayvalık gibi ilçeler suyunu bu barajdan alıyor. Ayrıca derenin de gelecekte içme suyu kaynağı olarak kullanılması düşünülüyor.

Meralar şirkete peşkeş çekiliyor!

Bilfer Madencilik’in işlettiği bu madende yaşanan “kazalar” bitmiyor. Sürekli kapasite genişleten, devletin “yürü ya kulum” diyerek halkın meralarını peşkeş çektiği şirket, yaklaşık 11 yıldır Ayvalık’a bağlı Karaayıt köyüne 300 metre uzaklıkta faaliyet gösteriyor. Bilfer Demir Zenginleştirme tesislerinin atık depolama alanı olarak kullandığı posa tepesi, geçen ocak ayında da yoğun yağış nedeniyle çökmüştü.

Bu felaket karşısında hiçbir önlem alınmadığı gibi, denetim de gerçekleştirilmedi. Şirketin göstermelik olarak aldığı önlemse atık depolama alanının çevresine beton bloklar koymak oldu. Atıklarının suya karşıması sonucu birçok hayvan ölmüştü.

Ekoloji Birliği, Karaayıt Köyü’nün meralarına el konularak işletilen madenin açık ocak kısmının da yıllardır ÇED’ten muaf olarak işletildiğini hatırlatarak, şirketin 2020 yılında başvurduğu Bakanlık’tan tüm itirazlara rağmen “Ayvalık Bilfer Maden Atıkları Depolama Tesisi Projesi” için “ÇED Olumlu” kararı aldığını belirtti.

Karar, Ayvalık Tabiat Platformu ve Ayvalık Belediyesi tarafından dava edilmiş, ancak kaybedilmiş. Şu anda da Danıştay’a itiraz hazırlıkları yapılıyor ve tam bu sırada sözkonusu felaket yaşandı.

Bir yılda iki defa çevre felaketine neden olan ‘Ayazmant Demir Madeni Projesi’nin kapanma zamanı çokta gelmiş geçmektedir. Proje Madra Barajı’na sıfır konumdadır ve baraj için büyük tehlike oluşturmaktadır. Zenginleştirme tesisiyse Karaayıt Köyü’ne çok yakındır. Köyün içme slarında önceki yıllarda arsenik seviyesi yükselmesi nedeniyle köylülerin itirazı üzerine BASKİ tarafından arsenik arıtma tesisi kurulmak zorunda kalınmıştır” diye belirten Ekoloji Birliği, baraja ve yaşam alanlarına bu kadar yakın olan projenin ne kadar ciddi bir risk oluşturduğunu vurgulayarak, Bakanlıkları göreve çağırdı ve sorumluların tespit edilmesini, felaketin boyutlarının incelenmesini ve Ayazmant projesi’nin derhal sonlandırılmasını istedi.

Ajans Bakırçay’ın haberine göre, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye olarak Balıkesir Çevre İl Müdürlüğü’ne ihbarda bulunduklarını söyledi. Başkan Ergin, barajdan alınan numunelerin suya kimyevi madde bulaşıp bulaşmadığının kontrolünü yapmak üzere Balıkesir Çevre İl Müdürlüğü’ne gönderdiklerini belirtti. 

Maden zehri baraja akıyor

Karaayıt köyü muhtarı Bayram Kaçar, madenin zehirli atıklarının Madra Barajı’na gittiğine dikkat çekerek, “Bu madenden köylü de zarar görüyor şehirlerde yaşayanlar da. Biz sesinden, gürültüsünden, tozundan, zehrinden illallah dedik. Bize 30 metre mesafede bir maden. Köyümüzün dibine bu madenin kurulmasına nasıl izin verdiler bilemiyoruz. Sahil kısımlarında Dikili, Altınova, Ayvalık gibi ilçeler suyunu Madra Barajı’ndan alıyor. Madra Barajı içme suyu barajı olarak kullanılıyor. Ama madenin zehri bu baraja akıyor” dedi.

‘Göz göre göre yaşandı!’

Kazdağları İstanbul Dayanışması duruma ilişkin açıklama yaparak ‘Ayvalık’ta büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız‘ dedi. 

Dayanışma sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Ayvalık’ta büyük çevre felaketiyle karşı karşıyayız! 

Ayvalık Karaayıt Köyü yakınlarındaki Bilfer Madenciliğe ait demir madeni atık depolama alanı çöktü.

Zehirli atıklar DİKİLİ, BERGAMA, AYVALIK ve ALTINOVA ilçelerinin içme ve tarım suyunu karşılayan Madra Barajı’na karışıyor!

Madra Baraji’na sıfır konumdaki maden ocağına ait atık depolama alanı Ocak 2021’de de çökmüş, çok sayıda canlı yaşamından olmuştu. Bu felakete rağmen şirket kapasite artırımı talebinde bulunmuş, kapasite artırımına karşı açılan dava mahkemece reddedilmiş .

Ayvalık’ın Karaayıt köyünde halk ve ekoloji örgütleri, atık depolama alanının çökmesi nedeniyle kimyasal kirliliğin Madra Barajına aktığı Bilfer demir madeninin derhal kapatılmasını istiyor.

Bakanlık kapasite artırımının çevreye karşı bir risk teşkil etmediğini “düşünerek” ÇED OLUMLU kararı vermiştir.

Tıpkı 3 hafta önce Giresun Şebinkarahisar’da yaşanan felaket gibi göz göre göre yaşandı, yaşanıyor bunlar. Tam bir suçlar silsilesi!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar