Mahkeme Baldur patronunun grev kırıcı tutumlarını mahkum etti

Mahkeme Baldur patronunun grev kırıcı tutumlarını mahkum etti

Baldur patronunun grev kırıcı tutumları konusunda açılan davada Kocaeli 5. İş Mahkemesi işçiler lehine karar verdi

İspanya sermayeli Baldur Süspansiyon’daki grev 60. gününe girerken, grevi kırmak için sayısız yöntem kullanan patronun bu tutumu mahkeme tarafından da mahkum edildi. İşçilerin tek tek aranarak vazgeçirilmeye çalışılması, fabrikaya grev kırıcıların sokulması, mal giriş çıkışının yapılması ve tüm bunların görülmesinin engellenmesi için fabrikanın etrafındaki çitlerin perdelenmesi gibi aleni grev kırıcılığı yöntemleri Kocaeli 5. İş Mahkemesi’nce verilen kararla mahkum edildi.

İşçilerin kararlı tutumlarının basıncıyla ortaya çıkan bu sonucun bundan sonraki grevler için de emsal olacağı değerlendiriliyor.

Av. Murat Özveri ve Av. Onur Deniz Şen’in Birleşik Metal-İş adına açtığı davada mahkeme, greve katılan işçilerin yerine alınan 12 işçinin çalışması ve yasa dışı şekilde ürün giriş çıkışı yapılmasının engellenmesine, ayrıca fabrika bahçesinin ve girişinin görülmesini engelleyen çit perdelerinin de kaldırılmasına karar verdi.

Kararın ardından fabrikanın çitlerine çekilen perdeler kaldırıldı.

Benzer davalar için emsal niteliği taşıyan karar tutanağa şu şekilde yansıdı:

İhtiyati tedbir talebinin kabulü ile işe alınan 12 işçinin, greve katılan işçilerin işlerini yapmasının engellenmesine, grevde olan işçilerin işlerinin başka çalışan tarafından yaptırılmasının engellenmesine, I.M.C. ve M.R.I. isimli beyaz yakalı çalışanlar ile diğer beyaz yakalı çalışanların üretim alanına gelerek grevdeki işçilerin işlerini yapmalarının engellenmesine, yasa dışlı yollar ile yapılacak ürün giriş ve çıkışlarının engellenmesine, grev gözcülerinin greve aykırı bir durum yaşanıp yaşanmadığını gözlemleyebilmeleri için fabrika bahçesinin ve girişinin rahat bir şekilde görülebileceği kadar bir alandan suni çim çitlerin kaldırılmasına,

Kararın infazı için Gebze İcra Müdürlüğünün ve Çayırova İlçe Emniyet Müdürlüğünün görevlendirilmesine karar verildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar