Mahkemeler tecavüzcüleri adeta cesaretlendiriyor!

Mahkemeler tecavüzcüleri adeta cesaretlendiriyor!

İzmir’de çocuğa cinsel saldırı suçundan yargılanan bir erkeğe verilen sembolik ceza bile “geleceği üzerinde etkileri” düşünülerek düşürülebildi! Yine S.A.D. isimli kadına tecavüz ettiği raporla kanıtlanan Ercan Çelik serbest bırakılırken, aldığı cesaretle tecavüz ettiği kadın hakkında suç duyurusunda bulunabildi! Kendisini teşhir eden kadın örgütleriniyse tehdit edebildi!

İzmir’de, ‘Çocuğa cinsel istismar’ suçundan yargılanan sanık Nurhat Can A.’ya ‘mağdurun rızası var’ görüşüyle 2.5 yıl hapis cezası verilmiş, mahkeme yargılama sırasında suç vasfını ‘Reşit olmayanla cinsel ilişki’ olarak değiştirmişti. Geçen hafta görülen duruşmadaysa bu hapis cezasını da sanığın ‘geleceği üzerindeki etkilerini’ dikkate alarak altıda bir oranında indirmişti!

Oysaki 17 yaşındaki V.T. istemediği halde cinsel saldırıya uğradığını döne döne anlatmak zorunda kalmış, iki kere intihara teşebbüs etmişti. Halen de psikolojik tedavi görerek yaşama tutunmaya çalışıyordu. Fakat mahkeme için V.T.’nin içkili olmasını, tecavüzcüye fiziki olarak diren(e)memiş olmasını merkeze koyan bir yaklaşımla tecavüzcüyü adeta aklamış hatta “geleceği üzerindeki etkileri” düşünerek verdiği 2,5 yıllık cezayı da altıda bir oranında indirmişti.

Tecavüzcü tecavüz ettiği kadın hakkında suç duyurusunda bulunabildi!

Mahkemelerin verdiği bu her şeyden önce akıl ve vicdan dışı kararların tacizcileri-tecavüzcüleri nasıl cesaretlendirdiğinin son ifadesiyse yine İzmir’de karşımıza çıktı.

İzmir’in Buca ilçesinde SMA ve lösemi hastası çocuklar için sosyal medya hesapları üzerinden nakdi olmayan yardım kampanyaları düzenleyen S.A.D. isimli kadına tecavüz eden ve çocukları-işçileri taşıyan servislerde şoförlük yaptığı belirtilen Ercan Çelik isimli erkeğin üstüne bir de S.A.D hakkında suç duyurusunda bulunacak kadar saldırganlaşması bunun açık ifadesidir.

21 Nisan’da S.A.D.’yi ihtiyaç sahibi bir çocuk için ilaç bağışlamak istediği gerekçesiyle görüşmeye çağırıp bindirdiği araçta cinsel saldırıda bulunan ve bu saldırısı adli tıp raporuyla da kanıtlanmış olan Ercan Çelik, çıkarıldığı ilk duruşmada tutuksuz yargılanma kararıyla serbest bırakılmıştı. Çelik’in tecavüzü S.A.D.’nin 5 gün komada kaldığı intihar girişimi açığa çıkmıştı.

S.A.D.’ye tecavüz ederek intihara sürükleyen, tecavüzü raporla kanıtlandığı halde tutuksuz yargılanan Ercan Çelik, bu karardan cesaret almış olacak ki karakola giderek, cinsel saldırıda bulunduğu S.A.D’den şikayetçi olmuş! Şikayet gerekçesi de kadın örgütlerinin fotoğrafı ve açık kimliğiyle kendisini teşhir etmesiymiş!

Karakol polisi tarafından aranan cinsel saldırı mağduru S.A.D, saldırgan Ercan Çelik’in kimlik bilgilerini açıkladığı öne sürülerek, “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” gerekçesiyle ifadeye çağrıldı.

Kadın Savunma Ağı’na tehdit

S.A.D’nin ifade vermesinin ardından sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan Kadın Savunma Ağı ise yayınladıkları teşhir metninin ardından önce failin ardından da ağabeyinin kendilerini arayarak tehdit ettiğini söyledi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Nisan ayında İzmir Buca’da bir kadın Ercan Çelik tarafından cinsel saldırıya maruz kalmış ve fail ilk mahkemede serbest bırakılmıştı. İzmir’de servis şoförü olan Ercan Çelik’i teşhir etmiş ve failin tutuklu yargılanıp gereken cezayı alması için davanın takipçisi olacağımızı beyan etmiştik. Sosyal medyadan yaptığımız paylaşımın ardından Kadın Savunması’nın iletişim bilgileri üzerinden önce kendisi daha sonra da abisi bizimle iletişime geçerek “yaptığımızın yanlış olduğunu “beyan etmiş, paylaşımı kaldırmamız için hakaret edip şikayetçi olacağını söylemiştir. Ercan Çelik, mağdur kadından “kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçuyla şikayetçi oldu. 4 Eylül cuma günü kadın, Ufuk Karakolu’na ifadeye çağrıldı. Tarafımıza şu an için bir şikayet başvurusu iletilmemiştir. Ancak cinsel saldırıyı açığa çıkarmak, tacize, şiddete karşı mücadele etmek, faili teşhir ederek kamuoyuyla paylaşmak suç değil, özsavunmamızdır. Adli tıp raporlarına rağmen faili serbest bırakan kadını değil faili koruyan erkek adaletinize karşı yan yana mücadele edeceğiz. Faili teşhir etmek suç değil özsavunmadır.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar