Maltepe Belediyesi işçileri greve giderken halka çağrıda bulunuyorlar

Maltepe Belediyesi işçileri greve giderken halka çağrıda bulunuyorlar

Kadıköy Belediyesi’nde olduğu gibi Maltepe Belediyesi’nde de işçilere yüzde 7 oranında komik bile denilemeyecek zam teklifinden vazgeçilmeyince 23 Şubat’ta grev başlıyor. İşçiler belediyenin Maltepe halkını daha önce yaptığı gibi kendilerine karşı kışkırtmasından kaygılı ve halka gerçekleri anlatmakta kararlı

Maltepe Belediyesi’nin Temizlik İşleri, Park ve Bahçeler, Veteriner İşleri ve Destek Hizmetleri Müdürlükleri’nde çalışan DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 Nolu Şube’ye üye bin 500 işçi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanmayınca 23 Şubat’ta saat 24:00 itibariyle (Salı) greve başlıyor.

İşyerlerinde kurdukları komiteler aracılığıyla örgütlenen işçiler, 2020 Eylül’ünden bu yana süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri boyunca CHP’li belediyelerin MESS’i anlamına gelen SODEMSEN’le yapılan görüşmelerde anlaşmaya varamadı.

10 Şubat’ta kitlesel bir basın açıklamasıyla grev kararını asan işçiler, o açıklamalarında 50 idari maddede anlaştıklarını ancak ücret ve disiplin maddelerinde uzlaşmaya varamadıklarını belirtmişler, açlık sınırının 3 bin 267 gibi bir rakamla telaffuz edildiği bu koşullarda SODEMSEN’in yüzde 7 gibi komik bile denilemeyecek bir zam teklifinde ısrar ettiğini, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtmişlerdi. Eşit işe eşit ücret taleplerinin altını çizerek işçilerin süreklileşmiş bir şekilde kıyımla tehdit edilmelerinden vazgeçilmesini istemişlerdi.

23 Şubat’ta greve başlayacak Maltepe Belediyesi işçilerinin de tıpkı Kadıköy’de olduğu gibi yanlış bilgilerle Maltepe halkının hedefi haline getirileceklerini öngörmek zor değil. Dahası Maltepe Belediyesi Başkanı Ali Kılıç’ın 2019 yılının Ekim ayında izlediği işçi düşmanı söylemler halen akıllarda. O tarihte Kılıç, aylar önce imzaladığı toplu sözleşmeyi “KHK’ya göre toplu sözleşme yapamam” diyerek inkar etmiş, bu tutumu tanımayan işçileri işçi kıyımı tehdidiyle sindirmeye çalışmış ve beş işçinin işine son vermişti. Bu tutuma karşı işçiler sendikayla birlikte fiili direniş başlatmış, Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe halkını işçilere karşı kışkırtmak için yapmadığını bırakmamıştı.

O zamanlar 2018’de çıkarılan ve taşeron işçileri belediye şirketlerine geçiren fakat 2020’nin Temmuz ayına kadar bu işçilerin toplu sözleşme hakkına el koyan KHK’yı bahane eden Kılıç, aynı işçi düşmanı tutumunu 23 Şubat’ta başlayacak grev karşısında da sürdürecektir.

Maltepe Belediyesi işçileri, CHP’li belediye başkanlarının oluşturduğu SODEMSEN’le aylardır süren toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyonun yüzde 30-40’larla ifade edildiği, iğneden ipliğe her tüketim kalemine otomatiğe bağlanmışçasına zam üstüne zam yapıldığı bu koşullarda yüzde 7 gibi bir zam oranının teklif edilmesine karşı haliyle öfkeliler.

Salgın döneminde oldukça zor koşullarda en ağır toplumsal hizmetleri canlarını dişlerine takarak yerine getiren işçiler, dayatılan sefalet ücretini reddederek greve gittikleri için Maltepeli emekçilerin hedefi haline getirilmekten de kaygılılar.

Grevi tercih etmedikleri halde dayatılan sefalet ücretine karşı buna mecbur bırakılan işçiler, Maltepeli emekçilerin kendilerine karşı kışkırtılmasına prm vermemesi, kendi yanlarında durması çağrısında bulunuyorlar.

İşçilerin talepleri çok net! Sefalet ücreti istemiyorlar, insanca koşullarda çalışmak istiyorlar. Maltepeli emekçilerin parçası olan Maltepe Belediye işçileri, halkın Belediye yönetiminin manipülasyonlarını püskürtmesini istiyor, bunun için kendilerini halka anlatacak tüm kanalları kullanmaktaki kararlılıklarını vurguluyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar