Maltepe Belediyesi’nde grev pankartı

Maltepe Belediyesi’nde grev pankartı

Maltepe Belediyesi’nin Temizlik İşleri, Park ve Bahçeler, Veteriner İşleri ve Destek Hizmetleri Müdürlükleri’nde çalışan DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 Nolu Şube’ye üye bin 500 işçi gece yarısı grev pankartını astı.

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube ile Maltepe Belediyesi arasında yapılan ve bin 400 işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde belediye son teklifini verdi. Belediyenin son teklifini işçilerle paylaşan ve görüşlerini dile getiren Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun şunları söyledi:

Biz bunu masada uzlaşmayla bitirmek istiyoruz. Biz iş barışı bozulmadan, arkadaşlarımızın kaybettiği ücret gelirinin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Bugüne kadar sabırlı bir şekilde geldik. Ancak belediye yönetimi geçmişte olduğu gibi bugün de bizi sefalet ücretine razı etmek istiyor. Biz buna razı olmayacağız. Yoksulluk sınırının 8 bin 560 lira olduğu, açlık sınırının 3 bin 267 lira olduğu bir yerde belediye 14 lira 85 kuruşluk yemek ücretine 2 lira 15 kuruş, 8 lira 50 kuruş olan yol ücretine 1 buçuk lira zam yapmak istiyor. Taban ücreti brüt 123 liraydı, 125 lira teklif ettiler. Buna da seyyanen 11 lira zam teklifinde bulunuldu. Toplamda elimize geçecek olan net zam bu şartlar altında 215 liradır. Çocuğa harçlık olarak verseniz cebine koymaz. 5 litrelik bir ayçiçek yağının bile 80 lira olduğu bir zamanda bize teklif edilen bu ücret ‘greve çıkın’ demektir. Biz de greve çıkıyoruz, grevin alasını yapacağız!

Maltepe işçilerin talepleri çok net! Sefalet ücreti istemiyorlar, insanca koşullarda çalışmak istiyorlar. Maltepeli emekçilerin parçası olan Maltepe Belediye işçileri, halkın Belediye yönetiminin manipülasyonlarını püskürtmesini istiyor, bunun için kendilerini halka anlatacak tüm kanalları kullanmaktaki kararlılıklarını vurguluyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar