Mardin Valiliği’nden Ethem’in ölüm yıldönümü bahaneli yasak kararı!

Mardin Valiliği’nden Ethem’in ölüm yıldönümü bahaneli yasak kararı!

Mardin Valiliği Ethem Sarısülük yoldaşın ölüm yıldönümü ve Boğaziçi direnişini bahane ederek ve bu bahanelerini pandemiye bağlayarak kentte 30 günlük eylem, açıklama, afiş, pankart-bildiri yasağı ilan etti

Mardin Valiliği halkın demokratik haklarını kullanmaya yönelik gaspçı tutumunu bin bir dereden su getirerek gerekçelendirip, bu gerekçelerin hepsini salgınla ilişkilendirerek kentte 30 günlük gösteri-eylem-afiş-bildiri-pankart yasağı ilan etti. Bildiri-pankart-afiş-el ilanı yasağı son zamanlarda moda olduğu üzere ticari amaçla yapılanları kapsamadı.

Valiliğin yasak kararının bir gerekçesi Gezi Direnişi ve Ethem yoldaşın ölüm yıldönümünde yapılacak muhtemel anma ve etkinliler. Diğeri de Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasına karşı başlayan ve devam eden direnişin Gezi korkusunu tetiklemesi. Bu gerekçeleri sıralayan Mardin Valiliği, hemen ardından “izin almadan basın açıklaması yapmak anayasal haktır, ama bu koşullarda bu hakkın mülki amirlerce yasaklanması da Anayasal bir gerekliliktir” mealine gelecek şekilde 30 günlük yasak kararına bağladı.

Valilik yasağını bir üst başlık olan pandemiyle de birleştirdi ve açık havada basın açıklaması yapmanın, afiş asmanın, bildiri dağıtmanın salgınla nasıl bir ilişkisi olabileceğini elbette ki açıklamadan. Diğer taraftan ticari amaçlarla afiş ya da pankart asmanın, bildiri dağıtmanın işaret edilen pandemi tehlikesini nasıl taşımadığını da izah etmedi.

Valilik 30 günlük yasak kararındaki ilginç gerekçelerinden ikisini şöyle bir araya getirdi:

Gezi Parkı eylemleri esnasında 14 Haziran 2013 tarihinde Ankara ilinde hayatını kaybeden Ethem SARISÜLÜK isimli şahsın ölüm yıl dönümü olduğundan TİKB terör örgütü başta olmak üzere sol terör örgütleri ve müzahir şahıslarca anma etkinlikleri düzenlenmekte olup, basın açıklamaları ve tehdit içerikli yazılı eylemler gerçekleştirildiği bilindiğinden benzer olaylara tevessül edilebileceği;

Son günlerde bazı marjinal sol gruplar ve terör örgütlerine müzahir çevrelerce; İstanbul ilinde bulanan Boğaziçi Üniversitesine yeni atanan rektörün istifa etmesine yönelik düzenlenen protesto gösterilerinin her geçen gün büyütülerek diğer şehirlere yayılması amacıyla sosyal medya paylaşımlarının yapıldığı ve bu paylaşımlar doğrultusunda bir çok ilimizde konuyla ilgili eylemler gerçekleştirildiği/gerçekleştirilmek istenildiği, bu eylemler sonucunda kamuoyunda Gezi Parkı Eylemleri olarak bilinen ve ülke genelinde birçok şehrimizde gerçekleşen ve kamu düzenini, kamu güvenliğini, kamu asayişini bozan vatandaşlarımızın hayatını katlanılmayacak derecede zorlaştıracak ölçüde etkileyen eylemlere dönüştürülmesinin amaçlandığı değerlendirilmektedir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar