Meltem Goncagül ve kadın cinayetlerinin ortak ‘hikayesi’!

Meltem Goncagül ve kadın cinayetlerinin ortak ‘hikayesi’!

Osmaniye’de boşanmak istediği eşi tarafından bir avukatlık bürosunda öldüresiye dövülen ve 10 gün komada kaldıktan sonra önceki gün hayatını kaybeden Meltem Goncagül’ün ölümü, kadına yönelik düşmanlığın tüm arka plan ilişkilerini bir kez daha ortaya koyuyor

23 yaşındaki Meltem Goncagül’ün 29 Eylül’de boşanmak istediği eşi İbrahim Goncagül tarafından bir avukatlık bürosunda öldüresiye dövülmesi, 10 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra önceki gün hayatını kaybetmesi kadın düşmanlığı ve cinayetlerinin nasıl bir toplumsal, polis özgülünde resmi arka plana sahip olduğunu bir kez daha hatırlattı. Burjuva medyaysa Meltem Goncagül’ün öldüresiye dövülmesini “çocukların velayetini vermeyi kabul etmediği için” gerekçesine dayandırarak bu çemberi tamamladı!

Meltem Goncagül’ün bürosuna gittiği avukat S.Ö.E.’nin sosyal medyadaki SuziOnline hesabından yaptığı paylaşımlar, kadın cinayetlerinin hemen hemen tüm şifrelerini taşıyor. Paylaşımlarda Meltem Goncagül’ün eşiyle anlaşmalı boşanacağını söyleyerek geldiğini, bu bilgiyi verdiği için katilinin büroya girmesine izin verdiğini, fakat görüşme sırasında İbrahim Goncagül’ün fiziki saldırıya başladığını ve polisi çağırmasına rağmen Osmaniye gibi bir yerde dakikalar sonra gelip hiçbir işlem yapmadan çekip gittiğini, o sırada birkaç kadın dışında “yardım edin” çağrılarına yanıt alamadığını, katil odadan çıkarıldıktan sonra da bir erkek grubu tarafından adeta uğurlandığını hatta bir erkeğin sırtını sıvazladığını anlattı.

Boşanmak isteyen kadın ölümü, öldüresiye dayağı hakkediyordu, polis de-erkekler de hatta Meltem’in katiliyle birlikte gelen ve muhtemelen yengesi olan kadın özgülünde bu yaklaşımın taşıyıcısı olan kadınlar da kadının boşanma hakkının karşılığının şiddet ve ölüm olduğu konusunda iş birliği içinde hareket etmişti!

‘Baygınken dahi tekmeledi’

S.Ö.E, bürosunda yaşanan olayı şu sözlerle anlattı: “Meltem Goncagül, 29 Eylül’de Osmaniye Barosu Adli Yardım Bürosu tarafından bana yönlendirildi. Telefonda kısa bir görüşmeden sonra büroma davet ettim. Geldiğinde bana eşiyle boşanma konusunda anlaştığını ve boşanmak istediğini söyledi. Beş dakika sonra eşi İbrahim Goncagül de büromun kapısındaydı. Anlaştıklarını düşündüğüm için onu da içeri aldım (lanet olsun ki aldım). Adamla birlikte kadının ‘yenge’, adamın ‘abla’ diye hitap ettiği kadın da bizimle birlikte odamdaydı ve ne yazık ki ofiste bizden başka kimse yoktu. Görüşme devam ederken kocası olan erkek bir anda Meltem’e saldırdı. İki metre boyunda, yüz küsur ağırlığında bir adamdan bahsediyoruz. Meltem desen elli kilo, ufak tefek bir kadın. Gücümüz yetmiyor. ‘Abla’ dedikleri kadın zaten yok, çığlık çığlığa bağırarak çıkıp gitti odadan. Kocası olan erkek Meltem’i önce döverek bayılttı. Gücüm yetmedi üzerinden çekmeye, bağırdım, yalvardım. Meltem hareketsiz kalınca diğer odaya geçtim ambulansı ve polisi aramak için. Odaya döndüğümde baygınken dahi tekmelendi. Bina kapısını açıp bağırdım, ‘ölüyor gelin n’olur’ Kimse Meltem’i çekip alamadı. Birkaç kadın yeltendi, erkekler ‘abi yapma etme’ kafasında.

‘Erkekler uğurladı, bir erkeğin adamın sırtını sıvazladığını gördüm’

Ambulansın adres için birkaç kez kendisini aradığını belirten S.Ö.E., İbrahim Goncagül’ün odanın kapısını üzerlerine kilitlediğini ifade ederek, “Meltem’in katili odanın kapısını kilitlemişti kimse girmesin diye. Küt küt sesler bitmiyor. Kocası olan erkek odadan çıktı, ofisten çıkarır çıkarmaz da odaya koştuk Meltem’in yanına, 5-6 kadındık. Koridorda 10-12 erkek, kocayı uğurladılar. O ara bir erkeğin adamın sırtını sıvazladığını gördüm, sakinleştirmek için. Bu görüntüyü hiç unutmayacağım” dedi.

‘En son polis geldi’

Olay yerine en son polisin geldiğini belirten S.Ö.E, “Sonra olay yerine ambulans, bir süre sonra da polis geldi. Osmaniye’de bir yerde durup 360 derece dönerseniz mutlaka birden fazla polis görürsünüz. En son geldiler. Öylesine geldiler, geçerken bir uğradılar, iki polis memuru. Bana bir şey sormadan aynen geri döndüler” paylaşımında bulundu.

Şiddet sonucu beyin kanaması geçiren ve hastanede 10 gün tedavi gören Meltem Goncagül dün gece vefat etti. Katil İbrahim Goncagül gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar