Memur-Sen 6. Dönem sözleşme taleplerini açıkladı

Memur-Sen 6. Dönem sözleşme taleplerini açıkladı

Memur-Sen, milyonlarca emekçi adına masaya 600 TL seyyanen, 2022 için yüzde 21, 2023 için ise yüzde 17 zam teklifiyle oturacağını açıkladı.

Emeklilerle birlikte 5,5 milyon kişiyi ilgilendiren kamu emekçilerinin 2022-2023 6. dönem toplu sözleşme görüşmeleri ağustosta başlayacak. AKP yandaşı Memur-Sen, milyonlarca emekçi adına masaya 600 TL seyyanen, 2022 için yüzde 21, 2023 için ise yüzde 17 zam teklifiyle oturacağını açıkladı.

Memur-Sen, gerçek enflasyon oranının temel tüketim kalemlerinde yüzde 40’lara hatta 50’lere dayandığı, son olarak Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun  hesaplamalarına göre açlık sınırının temmuz itibariyle 3 bin 513, yoksulluk sınırının ise 12 bin 195 liraya yükseldiği bu dengesiz-istikrarsız koşullarda enflasyon öngörülebilirmiş gibi “Maaş ve ücretlerdeki artış tek seferde olmalı, kamu görevlileri enflasyona karşı korunmalı” dedi. Bu yaklaşımıyla enflasyon farkının ödenmesi gibi bir kazanımın üzerine geçen sözleşme döneminde olduğu gibi bir çizgi daha çekmiş oldu. Gerçi bu defa enflasyonun yarattığı kayıpların karşılığında seyyanen 600 lira zam istedi.

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, 6. dönem toplu sözleşme tekliflerini kamuoyuyla paylaştığı toplantıda bu gerçeği “5. dönem toplu sözleşmenin zararları görülmeli. 600 TL seyyanen zamla kayıplar giderilmelidir” şeklinde açıkladı. Sanki enflasyon oranında iyileştirme zammı verilmesi kuralını geçen sözleşme döneminde kendileri ortadan kaldırmamış gibi enflasyona karşı 1 Ocak 2022 ve 1 Ocak 2023 yıllarında ayrı ayrı yüzde 3 refah payı artışı ve 600 lira seyyanen zam istedi.

En düşük memur maaşın yükseltilerek; “İlk yıl 1.644 TL, ikinci yıl 1.206 TL zam verilmeli” diyen Memur-Sen, “Teklifimizle 4.239 TL olan en düşük memur maaşı (Hizmetli bekâr – 2021 Temmuz);1 Ocak 2022’de 5.883 TL, 1 Ocak 2023’de 7.089 TL olacak” ifadelerine yer verdi.

‘Gelir vergisinde yüzde 15’lik oranı aşan kısım kamu işverenince ödensin’

Gelir Vergisi ile ilgili de taleplerini sıralayan Memur-Sen, şu taleplerde bulundu:

“Gelir Vergisinde yüzde 15’lik oranı aşan kısım kamu işverenince ödensin, 

“Kamu görevlilerinin yıl içerisindeki maaş ve gelir kaybı tazmin edilsin, 

“Taban aylığından Gelir Vergisi kesilmesin.”

‘Sözleşmeli personel yanlışına son verilsin’

Memur-Sen, sözleşmeli personel uygulamasına da son verilmesini isteyerek mevcut sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesini, “Yerel yönetimler dâhil kamuda mevcut sözleşmeli statüde çalışan personel kadroya geçirilsin, sözleşmeli personel istihdam etme yanlışına son verilsin” şeklinde ifade etti.

Memur-Sen; vekil ebe, vekil hemşire, vekil imam, usta öğretici ve fahri kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapanların kadroya geçirilmesi talebini de dile getirdi.

‘3600 Ek Göstergede vaat gerçekleşmeli’

TBMM’de birçok kez gündeme gelmesine rağmen iktidarın yanaşmadığı 3600 Ek Gösterge’nin hayata geçirilmesini isteyen Memur-Sen, “Ayırım yapılmaksızın 3600 Ek Göstergeden yararlanacakların kapsamı genişletilsin” dedi.

Muemur-Sen, Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kamu görevlilerinin Genel İdari Hizmetler Sınıfına aktarılarak, bu hizmet sınıfının yürürlükten kaldırılmasını da istedi.

Emeklilere verilen bayram ikramiyesi memurlara da verilsin talebi

Sendika, toplu görüşmede Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere ödenen bayram ikramiyesi kamu görevlilerine de ödenmesini dile getirecek.

‘Kıdem aylığında sınırlama kaldırılmalı’

Memur-Sen’in bir diğer talebi de, “Kıdem aylığının hesabında esas alınan gösterge rakamı 100’e yükseltilsin, 25 yıllık kıdem aylığı süre sınırlaması sona erdirilsin” şeklinde.

‘Ya kreş hizmeti verilmeli ya kreş yardımı ödenmeli’

Halen 408,67 TL olan eş yardımı 719,18 TL’ye, çocuk yardımı da herhangi yaş sınırı uygulanmadan her çocuk için 179,79 TL’ye çıkarılsın” diyen Memur-Sen, “Kamu kurum ve kuruluşlarında ücretsiz kreş hizmeti verilsin, bu hizmetin sunulamadığı işyerlerinde kamu görevlilerinin 0-6 yaş arasındaki çocukları için 980 TL kreş yardımı verilsin” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar