Mersin Çimsataş’taki direniş kırılmaya çalışılıyor

Mersin Çimsataş’taki direniş kırılmaya çalışılıyor

Birleşik Metal’in örgütlü olduğu Mersin’deki Çimsataş’ta satış sözleşmesinin ek protokolle iyileştirilmesi talebiyle iş bırakan işçiler on iki arkadaşlarının işten atıldığını telefon mesajıyla öğrendiler. Çimsataş’tan gelen bilgiler, patron ve sendikacılar eliyle direnişin kırılmaya çalışıldığı yönünde.

Birleşik Metal’in örgütlü olduğu Mersin’deki Çimsataş’ta kendi iradeleri dikkate alınmadan MESS’le imzalanan satış sözleşmesinin ek protokolle iyileştirilmesi talebiyle üretimden gelen güçlerini kullanan, bunu işgalle birleştiren ve polis zoruyla fabrikadan çıkarıldıktan sonra da direnişi fabrika önünde sürdüren, bu arada on ikisi telefonlarına gönderilen mesajlarla Kod 29’dan atılan işçiler, dört kişilik bir müzakere heyeti seçti ve bugün itibariyle bu heyetle görüşmeler başladı. Görüşmeler sonucunda direniş kırılmaya çalışılıyor, heyet tarafından telefonlara gönderilen mesajda şunlar belirtildi:

Arkadaşlar, işverenle toplantı yaptık, fiziki şartları iyileştireceği konusunda mutabakata varıldı. Çalışma barışının sağlanması kaydıyla işten çıkarılan arkadaşların da içerdeki kıdem tazminatlarını alacağı ve duruma göre ilerde iyi niyetli olanların durumunun tekrar değerlendirilebileceği konusunda da mutabakata varıldı. İşveren SMS’le vardiya saatlerini bildirecek. İşbaşı yapılacak, bilginiz olsun. Bundan sonraki süreçte ilk muhatap sendika temsilcileri Bülent ve Ali arkadaşımızdır, kendilerinden size gelen bilgiler dikkate alınacaktır.

MESS’i temsil eden Çimsataş patronu, Birleşik Metal’in dünkü açıklaması ve devletin yetkili kurumlarından aldığı güçle işçiler üzerinde tehdit ve vaatle iç içe geçen bir basınç uyguladı. Bu yandan işçi telefonlarına birbiri ardına tehdit ve kısmi vaat içerikli mesajlar göndererek direnişçi işçileri bölmeye çalıştı, diğer yandan da direniş ruhunun zayıfladığı koşulları yaratarak açtığı masadan zaten yapması gereken birkaç fiziki iyileştirmeyle kalkmayı hesapladı.

Birleşik Metal’in dün yaptığı ibretlik açıklamanın hemen ardından işçilere “bakın sendikanız ne diyor, o da yanınızda değil” manasına gelen mesajlar göndererek başlattığı bu psikolojik terör ortamında bugün müzakereci heyetle masaya oturdu.

Masaya oturmadan önce de işçilere devletin gücü ve sendikanın tutumunu birleştirerek tehdit ettiği mesajlar yolladı. O mesajlarda patron da Birleşik Metal gibi işçilerin bir iradesi olamayacağını düşündüğü için kendilerinin kışkırtıldığını, bazı kişilerce tehdit edilerek eyleme zorlandıklarını iddia ederek şunlar belirtti:

Sizlerle bazı eski çalışanlarımızın halen Çimsataş’ta görevliymiş gibi iletişime geçtiğini, sizleri zorladığını hatta tehdit ettiğini biliyoruz. Sizlerden ricamız işçi sendikasını ve şirketimizi temsil etmeyen bu kişilere itibar etmeyin. Bu zorlama ve tehditlerle ilgili İnsan Kaynakları Müdürümüz ile derhal iletişime geçebilirsiniz, bu kişilerle ilgili yasal takip başlatılmıştır. Bizimle birlikte üretmeye ve çalışmaya hazır olan arkadaşlarımızın daima yanındayız.

Çimsataş patronu işçileri polis, mahkeme ve soruşturmalarla da tehdit ederek ruhsal olarak çözmeyi hesapladı:

Biz sizlerin rahatlıkla çalışabilmeniz için hem fabrikada hem de geliş ve gidişleriniz dahil olmak üzere gerekli tüm güvenlik tedbirlerini alıyoruz. İl Emniyet Müdürümüz, Mersin Valimiz, Akdeniz Kaymakamımız, Akdeniz İlçe Emniyet Müdürümüz konuyu yakinen takip ediyor. Sizlerin güvenliği herkesin önceliğidir. Bu konuda hiçbir endişeniz olmasın. Yasadışı hareket eden, sizlere zarar verecek hiçbir eylemin içinde olmayın, yanlış yönlendirmelere ve zorlamalara kanmayın. Bir an önce sizlerle tekrar üretime başlamak, birlikte başarmak tüm gayemizdir.

Bu arada zaten yapması gereken kimi fiziki iyileştirmeler konusunda adım atıldığını da ekleyerek, hatta pek demokratik davranarak İyileştirme Komitesi kurduklarını belirtmeyi de ihmal etmeyerek şöyle dedi:

Kuracağımız İyileştirme Komitemize yoğun katılım talepleriniz için sizlere çok teşekkür ederiz. İlk iletilen maddeler şöyle: Çatı onarımı, Mescidin fiziki koşullarında iyileştirme, yemekhanemizin yemek dağıtım alanının tekrar revize edilmesi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar